| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 4.3 Lower |
| FILTER | |
| App Filter - Product Type | Wall Oven Microwave Oven Combination |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Voltage | 240V |
| App Filter - Cooking Technology | Convection Microwave with Convection |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 27 in. |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 26.875 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Height (in) | 41.125 |
| Net Weight | 205 lb |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Depth with Door Open | 49.875 in |
| Overall Height | 42.375 in |
| Cutout Width (in) | 25 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
| FEATURES | |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1000 W |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) 2 Halogen Interior Oven Lights (Lower) Hidden Bake |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook Defrost: Weight/Time Express Reheat |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 8-Pass Broil Element Closed Door Broiling |
| Configuration | Double Oven |
| Vent | Not Vented |
| Turntable Size | 16 in |
| Product Type | Double Oven Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack 2 Heavy-Duty Oven Racks Ladder-Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Dial Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Cooking System | True European Convection (Lower) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) Convection Bake Multi-Rack (Lower Oven) Convection Roast (Lower Oven) Thermal Bake (Lower) Thermal Broil (Lower) |
| OU Certified | No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Convection |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion Control Lock Capability C° or F° Programmable Defrost Mode Delay Clean Option Delay Start Electronic Clock & Kitchen Timer Hi / Low Broil Proof Mode Sabbath Mode Warm Mode |
| Power Levels | 10 |
Fit GuaranteeReplacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and detailsConvection microwave (upper oven)Circulates heat for high-quality resultsTrue European Convection (lower oven)Achieve delicious results from a third heating element and fan combinationHeavy-duty roller rack (lower oven)Easily access items with a rack that glides smoothlySelf-clean with Steam Clean option (lower oven)Clean your oven the way you wantGlass touch controlsSet temperatures quickly and clean with little effortHalogen interior oven lighting (lower oven)Easily see how your food is baking10-pass bake element (lower oven)Even baking is assured with heat that covers more surface area8-pass broil element (lower oven)Get full broil coverage and even browning from edge to edge1.7 cu. ft. microwave capacity1000 Watts (IEC-705 test procedure)16″ turntable (upper oven)Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Image Features

Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details

True European Convection (lower oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination

Self-clean, heavy-duty roller rack (lower oven)
Easily access items with a rack that glides smoothly

10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area

8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Features
- Fit Guarantee
- Convection microwave (upper oven)
- True European Convection (lower oven)
- Heavy-duty roller rack (lower oven)
- Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
- Glass touch controls
- Halogen interior oven lighting (lower oven)
- 10-pass bake element (lower oven)
- 8-pass broil element (lower oven)
- 1.7 cu. ft. microwave capacity
- 16" turntable (upper oven)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | PK7800SKSS |
| GTIN14: | 084691816416 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
GE Profile(tm) 27" Built In Combination Convection Microwave Convection Wall Oven PK7800SKSS
- SKU-0000040814
- Model #PK7800SKSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Unboxed For Display Purposes | Brand New | Original Factory Plastic Covering Stainless | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | PK7800SKSS |
| UPC/GTIN | 084691816416 |
| Capacity | 4.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 26 7/8 |
| Width | 26 3/4 |
| Height | 42 3/8 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 4.3 Lower |
| FILTER | |
| App Filter - Product Type | Wall Oven Microwave Oven Combination |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Voltage | 240V |
| App Filter - Cooking Technology | Convection Microwave with Convection |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 27 in. |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 26.875 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Height (in) | 41.125 |
| Net Weight | 205 lb |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Depth with Door Open | 49.875 in |
| Overall Height | 42.375 in |
| Cutout Width (in) | 25 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
| FEATURES | |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1000 W |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) 2 Halogen Interior Oven Lights (Lower) Hidden Bake |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook Defrost: Weight/Time Express Reheat |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 8-Pass Broil Element Closed Door Broiling |
| Configuration | Double Oven |
| Vent | Not Vented |
| Turntable Size | 16 in |
| Product Type | Double Oven Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack 2 Heavy-Duty Oven Racks Ladder-Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Dial Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Cooking System | True European Convection (Lower) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) Convection Bake Multi-Rack (Lower Oven) Convection Roast (Lower Oven) Thermal Bake (Lower) Thermal Broil (Lower) |
| OU Certified | No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Convection |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion Control Lock Capability C° or F° Programmable Defrost Mode Delay Clean Option Delay Start Electronic Clock & Kitchen Timer Hi / Low Broil Proof Mode Sabbath Mode Warm Mode |
| Power Levels | 10 |
Fit GuaranteeReplacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and detailsConvection microwave (upper oven)Circulates heat for high-quality resultsTrue European Convection (lower oven)Achieve delicious results from a third heating element and fan combinationHeavy-duty roller rack (lower oven)Easily access items with a rack that glides smoothlySelf-clean with Steam Clean option (lower oven)Clean your oven the way you wantGlass touch controlsSet temperatures quickly and clean with little effortHalogen interior oven lighting (lower oven)Easily see how your food is baking10-pass bake element (lower oven)Even baking is assured with heat that covers more surface area8-pass broil element (lower oven)Get full broil coverage and even browning from edge to edge1.7 cu. ft. microwave capacity1000 Watts (IEC-705 test procedure)16″ turntable (upper oven)Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Image Features

Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details

True European Convection (lower oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination

Self-clean, heavy-duty roller rack (lower oven)
Easily access items with a rack that glides smoothly

10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area

8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Features
- Fit Guarantee
- Convection microwave (upper oven)
- True European Convection (lower oven)
- Heavy-duty roller rack (lower oven)
- Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
- Glass touch controls
- Halogen interior oven lighting (lower oven)
- 10-pass bake element (lower oven)
- 8-pass broil element (lower oven)
- 1.7 cu. ft. microwave capacity
- 16" turntable (upper oven)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | PK7800SKSS |
| GTIN14: | 084691816416 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |













