Part Number: PSB48YSNSS
GTIN14: 084691845270
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKU-0000039374
  • Model #PSB48YSNSS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceOpen Box
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand GE
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number PSB48YSNSS
UPC/GTIN 084691845270
Capacity 28.7000
Color Stainless Steel
Depth 28 1/2
Width 48
Height 84
CAPACITY
Fresh Food Capacity17.23 cu ft
Total Capacity (cubic feet)28.7 cu ft
Freezer Capacity11.44 cu ft
FILTER
App Filter - IcemakerYes
App Filter - Product TypeRefer Side-by-Side
App Filter - WiFi ConnectBuilt-In
App Filter - CapacityRefer Extra Large (25 cu. ft. and above)
App Filter - DispenserYes
APPEARANCE
Dispenser ColorStainless Steel
Wrapped Stainless Steel Door and GrillYes
Master Light Control SwitchYes
Case ColorGray
Door StyleFlat Door with Hidden Hinges
Exterior DesignStainless Steel Wrapped
Door Stops90, 115 and 130 Degree
Handle ColorStainless Steel
Easy Access Hinged GrilleYes
InstallationIndustry Standard Flush Installation
Door SwingSide-by-Side
Coil-Free BackYes
Color AppearanceStainless Steel
Hidden Door Hinge(s)Yes
POWER / RATINGS
Energy Consumption (kWh/year)885
Volts/Hertz/Amps115V; 60Hz; 20A
WARRANTY
Warranty NotesLimited 5-year Sealed System
See written warranty for details
Labor WarrantyLimited 1-year entire appliance
Parts WarrantyLimited 1-year entire appliance
WEIGHTS & DIMENSIONS
Overall Depth28.5 in
Height to Top of Hinge84 in
Net Weight738 lb
Overall Width48 in
Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle49.375 in
Overall Depth with Handle28.375 in
Approximate Shipping Weight775 lb
Depth with Door Open 90°52.5 in
Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle53 in
Case Depth Without Door23.875 in
Depth Without Handle25.75 in
Height to Top of Case83.5 in
Overall Height84 in
FEATURES
Temperature Management FeaturesIndependent Temperature Controls
Multi-Shelf Air Management Tower
Dispenser FeaturesChild Lock
Dispenser Light
Door Alarm
Proximity Sensor
Water Filter Indicator Light
Control TypeExternal Electronic Temperature Controls
Freezer Baskets2 Wire (Full-Extension)
Yes
IcemakerFactory-Installed
Freezer Cabinet Shelves4 Adjustable
4 Total
Wire
WiFi ConnectBuilt-In
Sabbath ModeOptional
Filter LocationBehind top service panel
Top Drawer1 Snack Drawer with Full-Extension Slide
Adjustable Freezer Shelves (Wire)Yes
Clear Lexan Bins, Drawers and PansYes
Interior LightingLED
Connected CapabilitiesAmazon Alexa
Google Home
IFTTT
Freezer Door Bins3 Total
Defrost TypeAutomatic Defrost
Leveling System4 Point Front Adjustable
Fresh Food Cabinet Shelves3 Adjustable
4 Total
Middle Drawer1 Vegetable Drawer w/ Full-Extension Slide
Fresh Food Door Bins1 with Gallon Storage
5 Adjustable
Freezer Utility Baskets2
Freezer FeaturesInterior Lighting - LED
Exterior StyleBuilt-In
Bottom DrawerSealed
Temperature DisplayExternal Digital
Climate Control DrawerSelect Temp
Fresh Food FeaturesDoor Alarm
Interior Lighting - Dual Level LED
Interior Storage Drawers
ConfigurationSide-by-Side
Refrigerant TypeR600a
DispenserCubes, Crushed Ice and Chilled Water
Fresh Food Cabinet Shelf Features3 Adjustable, Spillproof Glass
Fresh Food Cabinet Drawers3 Drawers with Full-Extension Slides
Water FiltrationGE Water Filtration 6 Month
MWF
Water Filter Indicator Light
Product TypeSide-by-Side Refrigerator
OU CertifiedOU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately
Image Features
feature-0
48" Built-In Configuration
Enjoy the streamlined appearance of a built-in refrigerator, designed to fit inside cabinetry
feature-1
Integrated Dispenser with LED Lighting
feature-2
LED Lighting
feature-3
Climate Controlled Drawer
feature-4
Built-in WiFi
feature-5
Fresh Food Multi-Level Drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
feature-6
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills to make clean up quick and easy
feature-7
Large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
feature-8
Built-In Ice Maker
feature-9
Full-Extension Freezer Baskets
feature-10
Advanced water filtration uses MWF replacement filter
Features
  • 48" Built-In Configuration