| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 8.6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.3 Upper / 4.3 Lower |
| FILTER | |
| App Filter - Product Type | Wall Oven Double |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
| App Filter - Cooking Technology | Convection Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 27 in. |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Above Warming Drawer Side-by-Side |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Accessories | UXWORXR27 - 27" Never Scrub Roller Rack |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 26.625 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Net Weight | 220 lb |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Overall Height | 51.125 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| FEATURES | |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens) Black Gloss Finish Hidden Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 8-Pass Broil Element Closed Door Broiling |
| Configuration | Double Oven |
| Product Type | Double Oven |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack 3 Heavy-Duty Flat Oven Racks Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Backlit Electronic Glass Touch Controls White LCD Display |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Fresco Google Home IFTTT Innit Sonos The Google Assistant |
| Cooking System | Traditional (Lower) True European Convection (Upper) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Cooking Modes | Air Fry available Convection Bake Convection Bake Multi-Rack Convection Roast Thermal Bake Thermal Broil Hi/Lo |
| OU Certified | No |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| WiFi Connect | Built-In |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion Certified Oven Kosher Separation Control Lock Capability Cook Time C° or F° Programmable Delay Time Electronic Clock & Kitchen Timer Mis-Wire Detection Proof Mode Remote Enabled Sabbath Mode Temperature Probe Warm Mode |
GE Appliances Smart Built-In Double Wall Oven, Stainless Steel, 26-3/4 in Width, 51-1/8 in Height, 26-5/8 in Depth, Additional Information: 220 lb Weight
Image Features

Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details

True European Convection
Achieve faster and more even results with a convection fan and third heating element that circulates air for more efficient cooking

Hidden backlit LCD control
Easy to use display that illuminates controls when you're ready to cook

Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Easily remove even the heaviest dishes with a roller rack that's engineered to glide seamlessly out of the oven

Precision temperature probe
Internal probe allows monitoring of roasts and meats to assure they are thoroughly and accurately cooked without opening the oven door

Never scrub, heavy-duty racks
Say goodbye to scrubbing thanks to never scrub heavy-duty racks, engineered to withstand a self clean cycle

Self-Clean with optional Steam Clean
Cleaning the oven interior has never been easier, with two cleaning options to fit your lifestyle

Anywhere control with remote notifications
Save time by conveniently preheating and monitoring your oven from anywhere using the SmartHQ App

10-pass hidden bake element
Even baking and quick cleanup are assured, with 10-pass element that heats a large cooking area and is hidden for an easy-to-wipe surface

8-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Features
- Fit Guarantee
- True European Convection
- Hidden backlit LCD control
- Heavy-duty smooth glide roller racks
- Precision temperature probe
- Heavy-duty racks
- Self-Clean with optional Steam Clean
- Anywhere control with remote notifications
- 10-pass hidden bake element
- 8-pass broil element
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JKD5000SNSS |
| GTIN14: | 084691842781 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
GE 27" Built In Convection Double Wall Oven With 8.6 Cu. Ft. Total Capacity JKD5000SNSS
- SKU-0000029624
- Model #JKD5000SNSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor LCD bleed On Touch Panel |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | JKD5000SNSS |
| UPC/GTIN | 084691842781 |
| Capacity | 4.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 26 5/8 |
| Width | 26 3/4 |
| Height | 51 1/8 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 8.6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.3 Upper / 4.3 Lower |
| FILTER | |
| App Filter - Product Type | Wall Oven Double |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
| App Filter - Cooking Technology | Convection Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 27 in. |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Above Warming Drawer Side-by-Side |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Accessories | UXWORXR27 - 27" Never Scrub Roller Rack |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 26.625 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Net Weight | 220 lb |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Overall Height | 51.125 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| FEATURES | |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens) Black Gloss Finish Hidden Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 8-Pass Broil Element Closed Door Broiling |
| Configuration | Double Oven |
| Product Type | Double Oven |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack 3 Heavy-Duty Flat Oven Racks Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Backlit Electronic Glass Touch Controls White LCD Display |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Fresco Google Home IFTTT Innit Sonos The Google Assistant |
| Cooking System | Traditional (Lower) True European Convection (Upper) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Cooking Modes | Air Fry available Convection Bake Convection Bake Multi-Rack Convection Roast Thermal Bake Thermal Broil Hi/Lo |
| OU Certified | No |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| WiFi Connect | Built-In |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion Certified Oven Kosher Separation Control Lock Capability Cook Time C° or F° Programmable Delay Time Electronic Clock & Kitchen Timer Mis-Wire Detection Proof Mode Remote Enabled Sabbath Mode Temperature Probe Warm Mode |
GE Appliances Smart Built-In Double Wall Oven, Stainless Steel, 26-3/4 in Width, 51-1/8 in Height, 26-5/8 in Depth, Additional Information: 220 lb Weight
Image Features

Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details

True European Convection
Achieve faster and more even results with a convection fan and third heating element that circulates air for more efficient cooking

Hidden backlit LCD control
Easy to use display that illuminates controls when you're ready to cook

Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Easily remove even the heaviest dishes with a roller rack that's engineered to glide seamlessly out of the oven

Precision temperature probe
Internal probe allows monitoring of roasts and meats to assure they are thoroughly and accurately cooked without opening the oven door

Never scrub, heavy-duty racks
Say goodbye to scrubbing thanks to never scrub heavy-duty racks, engineered to withstand a self clean cycle

Self-Clean with optional Steam Clean
Cleaning the oven interior has never been easier, with two cleaning options to fit your lifestyle

Anywhere control with remote notifications
Save time by conveniently preheating and monitoring your oven from anywhere using the SmartHQ App

10-pass hidden bake element
Even baking and quick cleanup are assured, with 10-pass element that heats a large cooking area and is hidden for an easy-to-wipe surface

8-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Features
- Fit Guarantee
- True European Convection
- Hidden backlit LCD control
- Heavy-duty smooth glide roller racks
- Precision temperature probe
- Heavy-duty racks
- Self-Clean with optional Steam Clean
- Anywhere control with remote notifications
- 10-pass hidden bake element
- 8-pass broil element
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JKD5000SNSS |
| GTIN14: | 084691842781 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |























