| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | No Warranty |
| Warranty Notes | Limited 1-Year See written warranty for full details |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 14.3 lb |
| Net Weight | 13 lb |
| Approximate Dimensions (h x w) (in.) | 18-7/8" x 29-3/4" |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 18.875 in |
Genuine Part from GE AppliancesCheck Your Model Number to Confirm CompatibilityIncludes a One-Year Limited Warranty
Features
- Genuine Part from GE Appliances
- Check Your Model Number to Confirm Compatibility
- Includes a One-Year Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JX7230SLSS |
| GTIN14: | 084691827382 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
GE 30-Inch Microwave Stainless Steel Trim Kit - JX7230SLSS
- SKUI-0000085515
- Model #JX7230SLSS
MSRP:$249.00Save $83.25
Mardey's Price: Was $165.75
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | JX7230SLSS |
| UPC/GTIN | 084691827382 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 29 3/4 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 18 7/8 |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | No Warranty |
| Warranty Notes | Limited 1-Year See written warranty for full details |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 14.3 lb |
| Net Weight | 13 lb |
| Approximate Dimensions (h x w) (in.) | 18-7/8" x 29-3/4" |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 18.875 in |
Genuine Part from GE AppliancesCheck Your Model Number to Confirm CompatibilityIncludes a One-Year Limited Warranty
Features
- Genuine Part from GE Appliances
- Check Your Model Number to Confirm Compatibility
- Includes a One-Year Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JX7230SLSS |
| GTIN14: | 084691827382 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |






