| CAPACITY | |
| Dryer Capacity | 4.4 cu ft |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Washer Capacity | 2.3 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - Capacity | Washer Small (Under 3.7 cu. ft. and below) |
| App Filter - Agitator | Yes |
| App Filter - Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| APPEARANCE | |
| Door Style | Right Swing Steel |
| Control Knobs | White |
| Color Appearance | White on White |
| POWER / RATINGS | |
| Volts/Hertz | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Watts | 4560W/240V, 3536W/208V |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 30 Amp |
| Electrical Requirements | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 138 |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Height | 74.875 in |
| Dryer Door Opening Height (in.) | 18 |
| Overall Width | 23.75 in |
| Dryer Door Opening Width (in.) | 15.625 |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Overall Depth | 27.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 43 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 221 lb |
| FEATURES | |
| Wash Mechanism | Single Action Agitator |
| Case Material | Steel |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Drum Type | Dura Drum |
| Additional Dryer Features | Lint Filter on Door |
| Easy Care Cycle | Auto Casuals Less Dry More Dry |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Additional Washer Features | Inlet Fill Hoses Included Lid Latch |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Additional Cycles | Dewrinkle Quick Fluff |
| Washer Cycles | Bulky Items Casuals Colors/Normal (Heavy, Normal, Light) Delicates Drain + Spin PreSoak Speed Wash Whites (Heavy, Normal, Light) |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Auto Less Dry More Dry Optimum Dry |
| Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| Dispenser | Bleach Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 1 |
| Maximum Spin Speed | 830 RPM |
| Number of Cycles | 11 Washer/4 Dryer |
| Delicates Cycle | Auto Less Dry More Dry |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Right) |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
Rotary- electromechanical controls (dryer)Allow fast, easy cycle selection11 wash cyclesCycles are designed to specifically handle various fabrics and soils6 wash / rinse temperaturesSelect the right temperature for ideal wash results1 wash / spin speed combinationSpeeds are matched to fabric type for great clothes careAuto-load sensingWasher will automatically measure the load size and add just the right amount of waterRotary-electronic controls (washer)Simplify cycle selectionBleach and fabric softener dispensersSolutions are automatically mixed with wash water for bright, soft-to-the-touch resultsCycle status lightsEasily see where your load is in the cleaning process
Image Features

Rotary- electromechanical controls (dryer)
Allow fast, easy cycle selection
Features
- Rotary- electromechanical controls (dryer)
- 11 wash cycles
- 6 wash / rinse temperatures
- 1 wash / spin speed combination
- Auto-load sensing
- Rotary-electronic controls (washer)
- Bleach and fabric softener dispensers
- Cycle status lights
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GUD24ESSM1WW |
| GTIN14: | 084691826415 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
GE 24" Unitized Spacemaker 2.3 Cu. Ft. Capacity Washer With Stainless Steel Basket And 4.4 Cu. Ft. Capacity Electric Dryer GUD24ESSM1WW
- SKU-0000038580
- Model #GUD24ESSM1WW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Great Condition | Minimal Signs Of Use | Compact Stackable |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | GUD24ESSM1WW |
| UPC/GTIN | 084691826415 |
| Capacity | 4.4000 |
| Color | White |
| Depth | 27 3/8 |
| Width | 23 3/4 |
| Height | 74 7/8 |
| CAPACITY | |
| Dryer Capacity | 4.4 cu ft |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Washer Capacity | 2.3 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - Capacity | Washer Small (Under 3.7 cu. ft. and below) |
| App Filter - Agitator | Yes |
| App Filter - Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| APPEARANCE | |
| Door Style | Right Swing Steel |
| Control Knobs | White |
| Color Appearance | White on White |
| POWER / RATINGS | |
| Volts/Hertz | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Watts | 4560W/240V, 3536W/208V |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 30 Amp |
| Electrical Requirements | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 138 |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Height | 74.875 in |
| Dryer Door Opening Height (in.) | 18 |
| Overall Width | 23.75 in |
| Dryer Door Opening Width (in.) | 15.625 |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Overall Depth | 27.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 43 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 221 lb |
| FEATURES | |
| Wash Mechanism | Single Action Agitator |
| Case Material | Steel |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Drum Type | Dura Drum |
| Additional Dryer Features | Lint Filter on Door |
| Easy Care Cycle | Auto Casuals Less Dry More Dry |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Additional Washer Features | Inlet Fill Hoses Included Lid Latch |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Additional Cycles | Dewrinkle Quick Fluff |
| Washer Cycles | Bulky Items Casuals Colors/Normal (Heavy, Normal, Light) Delicates Drain + Spin PreSoak Speed Wash Whites (Heavy, Normal, Light) |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Auto Less Dry More Dry Optimum Dry |
| Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| Dispenser | Bleach Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 1 |
| Maximum Spin Speed | 830 RPM |
| Number of Cycles | 11 Washer/4 Dryer |
| Delicates Cycle | Auto Less Dry More Dry |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Right) |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
Rotary- electromechanical controls (dryer)Allow fast, easy cycle selection11 wash cyclesCycles are designed to specifically handle various fabrics and soils6 wash / rinse temperaturesSelect the right temperature for ideal wash results1 wash / spin speed combinationSpeeds are matched to fabric type for great clothes careAuto-load sensingWasher will automatically measure the load size and add just the right amount of waterRotary-electronic controls (washer)Simplify cycle selectionBleach and fabric softener dispensersSolutions are automatically mixed with wash water for bright, soft-to-the-touch resultsCycle status lightsEasily see where your load is in the cleaning process
Image Features

Rotary- electromechanical controls (dryer)
Allow fast, easy cycle selection
Features
- Rotary- electromechanical controls (dryer)
- 11 wash cycles
- 6 wash / rinse temperatures
- 1 wash / spin speed combination
- Auto-load sensing
- Rotary-electronic controls (washer)
- Bleach and fabric softener dispensers
- Cycle status lights
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GUD24ESSM1WW |
| GTIN14: | 084691826415 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |























