Weights & Dimensions
| Weight | 6 lbs |
| Cables Included | 25' x 5/16 |
Product Details
| Connection Style | EL Basin Plug Head |
| Manufacturers Part Number | 25HE1-A |
| Brand | General Wire |
| Series | Flexicore |
| For Use With | SV-D |
| Material | Wire |
| Package Quantity | 1 |
| Width | 13 in |
| Depth | 12 in |
| Height | 2 in |
Wire Rope Center Construction. Heavy-gauge wire coiled tightly around 49-strand aircraft-type wire rope and heat treated. Has unequalled strength and the right amount of flexibility. So tough it carries a one-Year Limited Warranty against defect or breakage
Features
- 25 feet long × 5/16″ diameter — fits medium drain pipes ~1½″ to 2″
- Designed to pull through debris and clogs effectively
- Heat treated to improve toughness and reduce breakage
Item Attributes
| Brand Code: | General Wire |
|---|---|
| Part Number: | 25HE1-A |
| GTIN14: | 00093122120077 |
| Category Code: | Drainage & Waste |
| Sub Category Code: | Drainage & Waste |
General Wire 25 X5 16" Flexicore Cable W Spring End 25HE1-A
- SKUI-0000098177
- Model #25HE1-A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | General Wire |
|---|---|
| Category | Drainage & Waste |
| Model Number | 25HE1-A |
| UPC/GTIN | 00093122120077 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Steel Finish |
| Depth | 12 |
| Width | 13 |
| Height | 02 |
Weights & Dimensions
| Weight | 6 lbs |
| Cables Included | 25' x 5/16 |
Product Details
| Connection Style | EL Basin Plug Head |
| Manufacturers Part Number | 25HE1-A |
| Brand | General Wire |
| Series | Flexicore |
| For Use With | SV-D |
| Material | Wire |
| Package Quantity | 1 |
| Width | 13 in |
| Depth | 12 in |
| Height | 2 in |
Wire Rope Center Construction. Heavy-gauge wire coiled tightly around 49-strand aircraft-type wire rope and heat treated. Has unequalled strength and the right amount of flexibility. So tough it carries a one-Year Limited Warranty against defect or breakage
Features
- 25 feet long × 5/16″ diameter — fits medium drain pipes ~1½″ to 2″
- Designed to pull through debris and clogs effectively
- Heat treated to improve toughness and reduce breakage
Item Attributes
| Brand Code: | General Wire |
|---|---|
| Part Number: | 25HE1-A |
| GTIN14: | 00093122120077 |
| Category Code: | Drainage & Waste |
| Sub Category Code: | Drainage & Waste |





