| Designer | kate spade new york |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 23" |
| Height | 10" |
| Backplate | D:4.375" DP:0.75" OB UP:7.8125" OB DOWN:2.1875" Round |
| Socket | 3 - Candelabra - Torpedo |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Milk Glass |
Sophisticated tailored design with painted white enamel against metal, creating a fun twist.
Features
- Chic 1950's inspired design beautifully set in contemporary times
- Constructed of steel
- Fixture includes frosted glass shades
- (3) 60 watt maximum candelabra (E12) bulbs required
- ETL rated for damp locations
- Meets California Title 24 energy standards
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | KSV1013PNGW |
| GTIN14: | 014817620917 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |
GENERATION LIGHTING Monroe 3 Light 23" Wide Bathroom Vanity Light Polished Nickel KSV1013PNGW
- SKUI-0000090503
- Model #KSV1013PNGW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Category | Vanity Lighting |
| Model Number | KSV1013PNGW |
| UPC/GTIN | 014817620917 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 7 1/8 |
| Width | 23 |
| Height | 10 |
| Designer | kate spade new york |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 23" |
| Height | 10" |
| Backplate | D:4.375" DP:0.75" OB UP:7.8125" OB DOWN:2.1875" Round |
| Socket | 3 - Candelabra - Torpedo |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Milk Glass |
Sophisticated tailored design with painted white enamel against metal, creating a fun twist.
Features
- Chic 1950's inspired design beautifully set in contemporary times
- Constructed of steel
- Fixture includes frosted glass shades
- (3) 60 watt maximum candelabra (E12) bulbs required
- ETL rated for damp locations
- Meets California Title 24 energy standards
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | KSV1013PNGW |
| GTIN14: | 014817620917 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |








