| Designer | Generation Lighting |
| Brand | Generation Lighting |
| Width | 4.5" |
| Height | 14" |
| Backplate | DP:0.625" W:4.5" H:14" OB UP:7" Rectangular |
| Socket | 1 - Medium - T10 |
| Rating | Wet Rated |
| Shade Details | Glass Etched Opal |
The Alban one light outdoor wall fixture in satin aluminum enhances the beauty of your property, makes your home safer and more secure, and increases the number of pleasurable hours you spend outdoors. Alban has modern charm with a minimalist twist. Etched Opal Glass shades bring simplicity to any outdoor living space whether it be a covered porch, deck, patio or walkway. This Modern outdoor wall fixture features a sturdy cast aluminum construction, two finish options and Opal Etched cylindrical or square glass shades.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 8520701-04 |
| GTIN14: | 785652071140 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |
GENERATION LIGHTING Alban 14" Tall Outdoor Wall Sconce Rectanglular 8520701-04
- SKUI-0000100301
- Model #8520701-04
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 6 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Category | Uncategorized |
| Model Number | 8520701-04 |
| UPC/GTIN | 785652071140 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Satin Aluminum |
| Depth | 4 1/8 |
| Width | 4 1/2 |
| Height | 14 |
| Designer | Generation Lighting |
| Brand | Generation Lighting |
| Width | 4.5" |
| Height | 14" |
| Backplate | DP:0.625" W:4.5" H:14" OB UP:7" Rectangular |
| Socket | 1 - Medium - T10 |
| Rating | Wet Rated |
| Shade Details | Glass Etched Opal |
The Alban one light outdoor wall fixture in satin aluminum enhances the beauty of your property, makes your home safer and more secure, and increases the number of pleasurable hours you spend outdoors. Alban has modern charm with a minimalist twist. Etched Opal Glass shades bring simplicity to any outdoor living space whether it be a covered porch, deck, patio or walkway. This Modern outdoor wall fixture features a sturdy cast aluminum construction, two finish options and Opal Etched cylindrical or square glass shades.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 8520701-04 |
| GTIN14: | 785652071140 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |







