| Designer | Generation Lighting |
| Brand | Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 11 lbs |
| Reverse Switch | Remote Controlled |
| Rev. Switch Location | Remote Transmitter |
| Motor Size | 125 X 16mm |
| Diameter of Housing | 6.3" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | Hand Remote |
| Rating | Damp Rated |
| ENERGY STAR COMPLIANT |
Simple in look, but elegant in function. The Rozzen Ceiling Fan brings a sleek, minimalistic design that blends into any modern environment with genius functionality. A metal housing and Plywood Blades for lasting durability, this fan option features a Universal light kit. Includes a handheld remote and features a 6-speed DC motor for high-efficiency airflow. The Rozzen 52 in Matte White features a 125.0 X 16.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch.
Features
- From the brand formerly known as Monte Carlo
- Transitional, minimalist 3 blade fan with black blades for damp locations
- 6-speed, DC motor Energy Star rated fan with wall control ideal for small bedrooms, living rooms, family rooms, covered patios, porches and gazebos
- 6" white downrod included, sloped ceiling compatible and can be used with LED dimmable light kit MC262
- Premium power 125 mm x 16 mm DC motor for quiet operation
- Ultra efficient energy saving 6 speed reversible motor
- Precision balanced motor and blades for wobble-free operation
- 13° blade pitch designed for optimal air
- Extra long 6.5 ft. lead wire for use with long downrods
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 3RZR52RZW |
| GTIN14: | 014817624496 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |
GENERATION LIGHTING Rozzen 52" 3 Blade Indoor Ceiling Fan With Remote Control Matte White 3RZR52RZW
- SKUI-0000095577
- Model #3RZR52RZW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Category | Ceiling Fans |
| Model Number | 3RZR52RZW |
| UPC/GTIN | 014817624496 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | Other |
| Depth | 06 |
| Width | 52 |
| Height | 12 9/16 |
| Designer | Generation Lighting |
| Brand | Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 11 lbs |
| Reverse Switch | Remote Controlled |
| Rev. Switch Location | Remote Transmitter |
| Motor Size | 125 X 16mm |
| Diameter of Housing | 6.3" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | Hand Remote |
| Rating | Damp Rated |
| ENERGY STAR COMPLIANT |
Simple in look, but elegant in function. The Rozzen Ceiling Fan brings a sleek, minimalistic design that blends into any modern environment with genius functionality. A metal housing and Plywood Blades for lasting durability, this fan option features a Universal light kit. Includes a handheld remote and features a 6-speed DC motor for high-efficiency airflow. The Rozzen 52 in Matte White features a 125.0 X 16.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch.
Features
- From the brand formerly known as Monte Carlo
- Transitional, minimalist 3 blade fan with black blades for damp locations
- 6-speed, DC motor Energy Star rated fan with wall control ideal for small bedrooms, living rooms, family rooms, covered patios, porches and gazebos
- 6" white downrod included, sloped ceiling compatible and can be used with LED dimmable light kit MC262
- Premium power 125 mm x 16 mm DC motor for quiet operation
- Ultra efficient energy saving 6 speed reversible motor
- Precision balanced motor and blades for wobble-free operation
- 13° blade pitch designed for optimal air
- Extra long 6.5 ft. lead wire for use with long downrods
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 3RZR52RZW |
| GTIN14: | 014817624496 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |






