Part Number: 3RZR52RZW
GTIN14: 014817624496
Category Code:Ceiling Fans
Sub Category Code:Ceiling Fans
GENERATION LIGHTING Rozzen 52" 3 Blade Indoor Ceiling Fan With Remote Control Matte White 3RZR52RZW
  • SKUI-0000095577
  • Model #3RZR52RZW
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity4
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 4
Brand GENERATION LIGHTING
CategoryCeiling Fans
Model Number 3RZR52RZW
UPC/GTIN 014817624496
Capacity 3.0000
Color Other
Depth 06
Width 52
Height 12 9/16
DesignerGeneration Lighting
BrandFan Collection
Diameter52"
Weight11 lbs
Reverse SwitchRemote Controlled
Rev. Switch LocationRemote Transmitter
Motor Size125 X 16mm
Diameter of Housing6.3"
Lead Wire Length78"
Remote IncludedHand Remote
RatingDamp Rated
ENERGY STAR COMPLIANT
Simple in look, but elegant in function. The Rozzen Ceiling Fan brings a sleek, minimalistic design that blends into any modern environment with genius functionality. A metal housing and Plywood Blades for lasting durability, this fan option features a Universal light kit. Includes a handheld remote and features a 6-speed DC motor for high-efficiency airflow. The Rozzen 52 in Matte White features a 125.0 X 16.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch.
Features
  • From the brand formerly known as Monte Carlo
  • Transitional, minimalist 3 blade fan with black blades for damp locations
  • 6" white downrod included, sloped ceiling compatible and can be used with LED dimmable light kit MC262
  • Premium power 125 mm x 16 mm DC motor for quiet operation