| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 6" |
| Height | 25.5" |
| Backplate | DP:1" W:5.75" H:16.875" OB DOWN:12.5" Rectangular |
| Socket | 1 - Integrated - Array |
| Rating | Wet Rated |
GENERATION LIGHTING, Mattix Collection, Modern Style, 120 V, 40 W Fixture Wattage, 1 Lamp, Integrated LED Array Lamp, 40 W Lamp Wattage, 3600 Lumens Lumens, 2700 K, 8 in Cord, 50000 hr Average Life, Oil Rubbed Bronze Fixture, 25-1/2 in Overall Length, 6 in Overall Width, 7 in Overall Height, Universal Mounting Plate Mounting, Lamp Included: Yes
Features
- Supplied with 8-inches of wire
- Designed with a back plate to allow for easy installation
- LED is a rapidly-developing lighting technology that cuts energy use by more than 80 percent
- Install a dimmer switch for a warm glow effect and easily change the look and feel of the room
- Designed for damp and wet environments allowing for direct water contact
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | OL11602ORB-LED |
| GTIN14: | 014817565737 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
GENERATION LIGHTING Mattix 26" Tall Led Wall Sconce Oil Rubbed Bronze OL11602ORB-LED
- SKUI-0000095573
- Model #OL11602ORB-LED
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | OL11602ORB-LED |
| UPC/GTIN | 014817565737 |
| Capacity | 40.0000 |
| Color | Bronze |
| Depth | 25 1/2 |
| Width | 06 |
| Height | 25 1/2 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 6" |
| Height | 25.5" |
| Backplate | DP:1" W:5.75" H:16.875" OB DOWN:12.5" Rectangular |
| Socket | 1 - Integrated - Array |
| Rating | Wet Rated |
GENERATION LIGHTING, Mattix Collection, Modern Style, 120 V, 40 W Fixture Wattage, 1 Lamp, Integrated LED Array Lamp, 40 W Lamp Wattage, 3600 Lumens Lumens, 2700 K, 8 in Cord, 50000 hr Average Life, Oil Rubbed Bronze Fixture, 25-1/2 in Overall Length, 6 in Overall Width, 7 in Overall Height, Universal Mounting Plate Mounting, Lamp Included: Yes
Features
- Supplied with 8-inches of wire
- Designed with a back plate to allow for easy installation
- LED is a rapidly-developing lighting technology that cuts energy use by more than 80 percent
- Install a dimmer switch for a warm glow effect and easily change the look and feel of the room
- Designed for damp and wet environments allowing for direct water contact
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | OL11602ORB-LED |
| GTIN14: | 014817565737 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |






