| Designer | Lauren Ralph Lauren |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 7.125" |
| Height | 13.125" |
| Backplate | D:5" DP:0.75" OB UP:4.5" Round |
| Socket | 1 - Candelabra - Torpedo |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Fabric White Linen Pleated |
A transitional interpretation of a classic chandelier.
Features
- Two unique finishes lend a sense of glamour to this timeless design. White pleated fabric shade complete the look, adding a clean contrast to the design
- Constructed of steel
- Fixture includes a fabric shade
- (1) 60 watt maximum candelabra (E12) bulb required
- ETL rated for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LW1081PN |
| GTIN14: | 014817621501 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
GENERATION LIGHTING Esther 13" Tall Bathroom Sconce Polished Nickel LW1081PN
- SKUI-0000096428
- Model #LW1081PN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | LW1081PN |
| UPC/GTIN | 014817621501 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 7 1/8 |
| Width | 7 1/8 |
| Height | 13 1/8 |
| Designer | Lauren Ralph Lauren |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 7.125" |
| Height | 13.125" |
| Backplate | D:5" DP:0.75" OB UP:4.5" Round |
| Socket | 1 - Candelabra - Torpedo |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Fabric White Linen Pleated |
A transitional interpretation of a classic chandelier.
Features
- Two unique finishes lend a sense of glamour to this timeless design. White pleated fabric shade complete the look, adding a clean contrast to the design
- Constructed of steel
- Fixture includes a fabric shade
- (1) 60 watt maximum candelabra (E12) bulb required
- ETL rated for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | GENERATION LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LW1081PN |
| GTIN14: | 014817621501 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |





