| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant CalGreen |
| Spout Style | Hi Arc Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 13-7/8" |
| Collection | Sade |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Vessel Faucet | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 9-15/16" |
GRAFF®, Sade Collection, Vessel Faucet Configuration, Polished Chrome Manufacturer Finish, Chromes Finish Family
Features
- Covered under Graff's limited lifetime warranty
- Faucet body constructed of metal
- Coordinates with other items from the Sade line
- Deck mounted installation - single hole faucet mounts directly to sink or countertop
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Valve not included - options will be presented at check-out
- Drain assembly not included - when adding to cart, option will be presented
- All hardware required for installation is included
- Complies with ADA standards
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | GRAFF |
|---|---|
| Part Number: | G-1805-LM36-PC |
| GTIN14: | 841562183370 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
GRAFF Sade 1.2 Gpm Bathroom Faucet G-1805-LM36-PC
- SKUI-0000095344
- Model #G-1805-LM36-PC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GRAFF |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | G-1805-LM36-PC |
| UPC/GTIN | 841562183370 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Polished Chrome |
| Depth | 1/16 |
| Width | 1/16 |
| Height | 14 9/16 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant CalGreen |
| Spout Style | Hi Arc Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 13-7/8" |
| Collection | Sade |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Vessel Faucet | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 9-15/16" |
GRAFF®, Sade Collection, Vessel Faucet Configuration, Polished Chrome Manufacturer Finish, Chromes Finish Family
Features
- Covered under Graff's limited lifetime warranty
- Faucet body constructed of metal
- Coordinates with other items from the Sade line
- Deck mounted installation - single hole faucet mounts directly to sink or countertop
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Valve not included - options will be presented at check-out
- Drain assembly not included - when adding to cart, option will be presented
- All hardware required for installation is included
- Complies with ADA standards
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | GRAFF |
|---|---|
| Part Number: | G-1805-LM36-PC |
| GTIN14: | 841562183370 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |






