| Brand Name | Halo |
| Family | HLB Slim Low-Glare Canless LED Downlights |
| Description | 4 " LED Square lens round ceiling with remote driver / junction box, 600 lumens, 90 CRI CCT Selectable, 120V. |
Product Details
| Lamp Type | LED |
| UPC | 080083909667 |
| Amperage Rating | 90 mA |
| Aperture | 4 Inch |
| Color Temperature Max | 5000K |
| Mounting | Ceiling Mount |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 10W |
| Product Weight | 1.05 |
| Case Quantity | 6 |
| Pallet Quantity | 576 |
| Country of Origin | CN |
| ARRA | No |
HHLB4SP069FS1EMWR|WHIT 4 SQ LED REC DWNLGHT TRIM|1
Features
- Direct mount does not require recessed housing or junction box
- Achieves L70 at 50000 hr in IC and non-IC applications
- Square downlight with a round ceiling cut-out
Item Attributes
| Brand Code: | HALO |
|---|---|
| Part Number: | HLB4SP069FS1EMWR |
| GTIN14: | 080083909667 |
| Category Code: | Recessed Lighting |
| Sub Category Code: | Recessed Lighting |
HALO 3" Matte White 4 In 700 Lumens Switchable Square Dimmable Led Canless Wet Rated Recessed Downlight HLB4SP069FS1EMWR
- SKUI-0000095352
- Model #HLB4SP069FS1EMWR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 7 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HALO |
|---|---|
| Category | Recessed Lighting |
| Model Number | HLB4SP069FS1EMWR |
| UPC/GTIN | 080083909667 |
| Capacity | 10.5000 |
| Depth | 5 1/8 |
| Width | 2 3/4 |
| Height | 5 3/4 |
| Brand Name | Halo |
| Family | HLB Slim Low-Glare Canless LED Downlights |
| Description | 4 " LED Square lens round ceiling with remote driver / junction box, 600 lumens, 90 CRI CCT Selectable, 120V. |
Product Details
| Lamp Type | LED |
| UPC | 080083909667 |
| Amperage Rating | 90 mA |
| Aperture | 4 Inch |
| Color Temperature Max | 5000K |
| Mounting | Ceiling Mount |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 10W |
| Product Weight | 1.05 |
| Case Quantity | 6 |
| Pallet Quantity | 576 |
| Country of Origin | CN |
| ARRA | No |
HHLB4SP069FS1EMWR|WHIT 4 SQ LED REC DWNLGHT TRIM|1
Features
- Direct mount does not require recessed housing or junction box
- Achieves L70 at 50000 hr in IC and non-IC applications
- Square downlight with a round ceiling cut-out
Item Attributes
| Brand Code: | HALO |
|---|---|
| Part Number: | HLB4SP069FS1EMWR |
| GTIN14: | 080083909667 |
| Category Code: | Recessed Lighting |
| Sub Category Code: | Recessed Lighting |






