| Specification | Details |
|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Series | Logis Universal |
| Model | 41724000 |
| Type | Towel ring (wall-mounted) |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass body / metal holder |
| Installation | Wall-mounted |
| Mounting | Concealed fastening |
| Included | Towel ring, escutcheon, mounting hardware, instructions |
| Width | 7 1/2 in |
| Height | 7 1/8 in |
| Depth | 2 7/8 in |
| Weight | ~1.20 lbs (0.54 kg) |
| Function | Fixed ring (non-swiveling) |
The Hansgrohe Logis Universal Towel Ring (41724000) is a sleek, wall-mounted bathroom accessory designed to securely hold hand towels. It features a clean, modern chrome finish and solid metal construction for durability, with concealed mounting for a minimalist look that blends into contemporary bathrooms.
Features
- Clean style: Clear lines and finely curved surfaces make Logis accessories a real eye-catcher.
- Wall mount design: Towel ring mounts to the wall for Easy access
- Robust materials: Solid metal construction ensures a long product life
- Coordinating style: Pairs well with the Logis Universal collection, which gives you the ability to mix and match your accessories to best suit your daily routine
- Pieces included: This product includes the towel ring and mounting hardware
- Easy Installation: All mounting hardware is included with this product, making it a breeze to install on your own
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 41724000 |
| GTIN14: | 4059625123065 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |
hansgrohe Ibox Logis Universal Towel Ring 41724000
- SKUI-0000122767
- Model #41724000
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | hansgrohe |
|---|---|
| Category | Bathroom Accessories |
| Model Number | 41724000 |
| UPC/GTIN | 4059625123065 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 2 7/8 |
| Width | 7 1/2 |
| Height | 7 1/8 |
| Specification | Details |
|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Series | Logis Universal |
| Model | 41724000 |
| Type | Towel ring (wall-mounted) |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass body / metal holder |
| Installation | Wall-mounted |
| Mounting | Concealed fastening |
| Included | Towel ring, escutcheon, mounting hardware, instructions |
| Width | 7 1/2 in |
| Height | 7 1/8 in |
| Depth | 2 7/8 in |
| Weight | ~1.20 lbs (0.54 kg) |
| Function | Fixed ring (non-swiveling) |
The Hansgrohe Logis Universal Towel Ring (41724000) is a sleek, wall-mounted bathroom accessory designed to securely hold hand towels. It features a clean, modern chrome finish and solid metal construction for durability, with concealed mounting for a minimalist look that blends into contemporary bathrooms.
Features
- Clean style: Clear lines and finely curved surfaces make Logis accessories a real eye-catcher.
- Wall mount design: Towel ring mounts to the wall for Easy access
- Robust materials: Solid metal construction ensures a long product life
- Coordinating style: Pairs well with the Logis Universal collection, which gives you the ability to mix and match your accessories to best suit your daily routine
- Pieces included: This product includes the towel ring and mounting hardware
- Easy Installation: All mounting hardware is included with this product, making it a breeze to install on your own
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 41724000 |
| GTIN14: | 4059625123065 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |




