General Information
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Model | 40512000 |
| Product Type | Wall-Mounted Towel Bar |
| Collection | Logis |
| Material | Brass / Metal Alloy |
| Finish | Chrome |
| Mounting Type | Wall |
UPC & Weight
| Specification | Details |
|---|---|
| UPC | 4011097584584 |
| Product Weight | 2.95 lbs |
Dimensions (in Inches)
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Height | 2.87 in |
| Depth | 3.62 in |
| Width (Length) | 22.01 in |
Hansgrohe 40512000 Logis Dual Towel Bar in Chrome
Features
- ELEGANT DESIGN: German design and engineering delivers consistent performance for all your bath needs
- WALL MOUNT DESIGN: Towel bar mounts to the wall for easy access
- ROBUST MATERIALS: Solid metal construction ensures a long product life
- COORDINATING STYLE: Pairs well with the Logis Universal collection, which gives you the ability to mix and match your accessories to best suit your daily routine
- PIECES INCLUDED: This product includes the towel bar and mounting hardware
- EASY INSTALLATION: All mounting hardware is included with this product, making it a breeze to install on your own
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 40512000 |
| GTIN14: | 4011097584584 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |
hansgrohe Logis Towel Bar Holder Chrome 40512000
- SKUI-0000100080
- Model #40512000
MSRP:$99.00Save $39.60
Mardey's Price: Was $59.40
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | hansgrohe |
|---|---|
| Category | Bathroom Accessories |
| Model Number | 40512000 |
| UPC/GTIN | 4011097584584 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 17 1/2 |
| Width | 2 5/8 |
| Height | 2 5/8 |
General Information
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Model | 40512000 |
| Product Type | Wall-Mounted Towel Bar |
| Collection | Logis |
| Material | Brass / Metal Alloy |
| Finish | Chrome |
| Mounting Type | Wall |
UPC & Weight
| Specification | Details |
|---|---|
| UPC | 4011097584584 |
| Product Weight | 2.95 lbs |
Dimensions (in Inches)
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Height | 2.87 in |
| Depth | 3.62 in |
| Width (Length) | 22.01 in |
Hansgrohe 40512000 Logis Dual Towel Bar in Chrome
Features
- ELEGANT DESIGN: German design and engineering delivers consistent performance for all your bath needs
- WALL MOUNT DESIGN: Towel bar mounts to the wall for easy access
- ROBUST MATERIALS: Solid metal construction ensures a long product life
- COORDINATING STYLE: Pairs well with the Logis Universal collection, which gives you the ability to mix and match your accessories to best suit your daily routine
- PIECES INCLUDED: This product includes the towel bar and mounting hardware
- EASY INSTALLATION: All mounting hardware is included with this product, making it a breeze to install on your own
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 40512000 |
| GTIN14: | 4011097584584 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |






