| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze with Antique Copper accents |
| Width | 10" |
| Height | 22" |
| Glass | Clear |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.5" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 7"W X 15.5"H |
| Extension | 6.5" |
| Top To Outlet | 12" |
| Weight | 11lb |
| UPC Code | 640665291506 |
| Technology | NON-LED |
HINKLEY Large Lantern With Antique Copper Accents, Sutcliffe Collection, Traditional Style, 120 V, 37 W Lamp Wattage, Dimmable, Glass Shade, Clear Shade, Aluminum Fixture, Oil-Rubbed Bronze Fixture, 10 in Overall Width, 22 in Overall Height, Wall Mounting, 15-1/2 in H x 7 in W, Lamp Included: No, Additional Information: Socketed Light Source, 6-1/2 in Extension, 12 in Top to Outlet
Features
- Ideal for vintage filament bulbs (not included)
- Classic, modern style with a nautical flair adds elegance to a variety of exteriors
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2915OZ |
| GTIN14: | 640665291506 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
HINKLEY Sutcliffe 3 Light 22" High Outdoor Wall Sconce With Clear Glass Shade Oil Rubbed Bronze 2915OZ
- SKUI-0000096485
- Model #2915OZ
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | 2915OZ |
| UPC/GTIN | 640665291506 |
| Capacity | 180.0000 |
| Color | Bronze |
| Depth | 6 1/2 |
| Width | 10 |
| Height | 22 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze with Antique Copper accents |
| Width | 10" |
| Height | 22" |
| Glass | Clear |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.5" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 7"W X 15.5"H |
| Extension | 6.5" |
| Top To Outlet | 12" |
| Weight | 11lb |
| UPC Code | 640665291506 |
| Technology | NON-LED |
HINKLEY Large Lantern With Antique Copper Accents, Sutcliffe Collection, Traditional Style, 120 V, 37 W Lamp Wattage, Dimmable, Glass Shade, Clear Shade, Aluminum Fixture, Oil-Rubbed Bronze Fixture, 10 in Overall Width, 22 in Overall Height, Wall Mounting, 15-1/2 in H x 7 in W, Lamp Included: No, Additional Information: Socketed Light Source, 6-1/2 in Extension, 12 in Top to Outlet
Features
- Ideal for vintage filament bulbs (not included)
- Classic, modern style with a nautical flair adds elegance to a variety of exteriors
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2915OZ |
| GTIN14: | 640665291506 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |










