| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Width | 12" |
| Height | 6" |
| Glass | Clear Chevron & Etched Lens |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-7w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 12" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 10" Dia. |
| Weight | 12lb |
| UPC Code | 640665504118 |
Elegant with a modern edge, Elle’s graceful design features rich chevron-cut glass that beautifully refracts light and creates a dramatic focal point within your space. The gleaming metal finish adds a hint of glam and a touch of radiance to any decor.
Features
- Damp Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- This design features a sparkling, reflective chrome finish
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 5041CM |
| GTIN14: | 640665504118 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
HINKLEY Elle 2 Light 12" Wide Flush Mount Drum Ceiling Fixture Chrome 5041CM
- SKUI-0000097130
- Model #5041CM
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 5041CM |
| UPC/GTIN | 640665504118 |
| Capacity | 7.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 12 |
| Width | 12 |
| Height | 06 |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Width | 12" |
| Height | 6" |
| Glass | Clear Chevron & Etched Lens |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-7w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 12" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 10" Dia. |
| Weight | 12lb |
| UPC Code | 640665504118 |
Elegant with a modern edge, Elle’s graceful design features rich chevron-cut glass that beautifully refracts light and creates a dramatic focal point within your space. The gleaming metal finish adds a hint of glam and a touch of radiance to any decor.
Features
- Damp Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- This design features a sparkling, reflective chrome finish
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 5041CM |
| GTIN14: | 640665504118 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |






