| Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Width | 11.5" |
| Height | 17" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 1-8w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 11.5" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 1 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 49.75 |
| Weight | 5.06lb |
| UPC Code | 640665340709 |
HINKLEY Pendant Fixture, Somerset Collection, 120 V, Transitional Fixture Style, LED Bulb, 100 W Bulb Wattage, Medium Bulb Base, 1 Bulbs, Steel Fixture, Heritage Brass Fixture, Socket Mounting, 6 in Dia, 11-1/2 in L x 11-1/2 in W x 49-3/4 in H, Etched Opal Glass Shade, 120 in L Cord
Features
- This stem hung fixture may be hung on a sloped ceiling
- Suitable for use in dry (indoor) location as defined by NEC and CEC, meet united state UL underwriter laboratories and CSA canadian standard association product safety standard
- Merging the best of traditional and modern element, with a sophisticated and streamlined silhouette perfect for any space
- Classic gleaming light brass finish
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 3407HB |
| GTIN14: | 640665340709 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
HINKLEY Somerset 1 Light 12" Wide Pendant With Etched Opal Glass Heritage Brass 3407HB
- SKUI-0000095512
- Model #3407HB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 3407HB |
| UPC/GTIN | 640665340709 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 11 1/2 |
| Width | 11 1/2 |
| Height | 17 |
| Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Width | 11.5" |
| Height | 17" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 1-8w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 11.5" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 1 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 49.75 |
| Weight | 5.06lb |
| UPC Code | 640665340709 |
HINKLEY Pendant Fixture, Somerset Collection, 120 V, Transitional Fixture Style, LED Bulb, 100 W Bulb Wattage, Medium Bulb Base, 1 Bulbs, Steel Fixture, Heritage Brass Fixture, Socket Mounting, 6 in Dia, 11-1/2 in L x 11-1/2 in W x 49-3/4 in H, Etched Opal Glass Shade, 120 in L Cord
Features
- This stem hung fixture may be hung on a sloped ceiling
- Suitable for use in dry (indoor) location as defined by NEC and CEC, meet united state UL underwriter laboratories and CSA canadian standard association product safety standard
- Merging the best of traditional and modern element, with a sophisticated and streamlined silhouette perfect for any space
- Classic gleaming light brass finish
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 3407HB |
| GTIN14: | 640665340709 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |














