| Material | Steel |
| Finish | Gloss White with Lacquered Brass & Vivid Navy accents |
| Width | 14.25" |
| Height | 8.5" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-10w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 14.25" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6.5" Dia. |
| Weight | 7.26lb |
| UPC Code | 640665463514 |
Timeless with a classic equestrian aesthetic, Barton’s metal dome shade with double-strap design is available in Black, Matte White, or Gloss White with Vivid Navy finishes complemented by Lacquered Brass and an Etched Opal glass diffuser.
Features
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 46351GW-LCB |
| GTIN14: | 640665463514 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |
HINKLEY Barton 2 Light 15" Wide Flush Mount Ceiling Fixture Brass Gold Navy 46351GW-LCB
- SKUI-0000095548
- Model #46351GW-LCB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Ceiling Lights |
| Model Number | 46351GW-LCB |
| UPC/GTIN | 640665463514 |
| Capacity | 20.0000 |
| Color | White |
| Depth | 14 1/4 |
| Width | 14 1/4 |
| Height | 8 1/2 |
| Material | Steel |
| Finish | Gloss White with Lacquered Brass & Vivid Navy accents |
| Width | 14.25" |
| Height | 8.5" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-10w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 14.25" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6.5" Dia. |
| Weight | 7.26lb |
| UPC Code | 640665463514 |
Timeless with a classic equestrian aesthetic, Barton’s metal dome shade with double-strap design is available in Black, Matte White, or Gloss White with Vivid Navy finishes complemented by Lacquered Brass and an Etched Opal glass diffuser.
Features
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 46351GW-LCB |
| GTIN14: | 640665463514 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |





