| Material | Aluminum |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 4.75" |
| Height | 16" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | LEVO56-304 |
| Wattage | 20w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1700 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 92 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 30,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4.75" Dia. |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 11" |
| Weight | 2.75lb |
| UPC Code | 640665508703 |
20W LED SCONCE INT BATH
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- This fixture can be mounted either up or down to best fit your space
- This fixture can be mounted vertically
- Damp Rated
- ADA compliant design provides added accessibility and maximum clearance
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Crisp, minimal design with elegant details make a fresh, modern impact
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 50871BN |
| GTIN14: | 640665508703 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
HINKLEY 16" Lyra Tall Ada Vertical Integrated Led Bath Light 50871BN
- SKUI-0000097517
- Model #50871BN
MSRP:$329.00Save $146.29
Mardey's Price: Was $182.71
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 50871BN |
| UPC/GTIN | 640665508703 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brushed Nickel |
| Depth | 04 |
| Width | 4 3/4 |
| Height | 16 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 4.75" |
| Height | 16" |
| Glass | Etched Opal |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | LEVO56-304 |
| Wattage | 20w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1700 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 92 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 30,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4.75" Dia. |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 11" |
| Weight | 2.75lb |
| UPC Code | 640665508703 |
20W LED SCONCE INT BATH
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- This fixture can be mounted either up or down to best fit your space
- This fixture can be mounted vertically
- Damp Rated
- ADA compliant design provides added accessibility and maximum clearance
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Crisp, minimal design with elegant details make a fresh, modern impact
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 50871BN |
| GTIN14: | 640665508703 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |













