| Material | Metal |
| Finish | Chrome |
| Width | 23" |
| Height | 8" |
| Glass | Clear Seedy |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-14w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.25" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 7.25"W X 4.5"H |
| Extension | 6.25" |
| Top To Outlet | 5.75" |
| Weight | 6lb |
| UPC Code | 640665555684 |
Avon’s updated traditional style features a clean, minimalist design with cast detailing. Available in Chrome and Brushed Nickel finishes.
Features
- Fixture can be mounted either up or down
- Suitable for use in damp locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards.
- Sparkling chrome with reflective finish
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 5553CMCL |
| GTIN14: | 640665555684 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
HINKLEY Avon Three Light Vanity 5553CMCL
- SKUI-0000098399
- Model #5553CMCL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 9 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 5553CMCL |
| UPC/GTIN | 640665555684 |
| Capacity | 100.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 6 1/4 |
| Width | 23 |
| Height | 08 |
| Material | Metal |
| Finish | Chrome |
| Width | 23" |
| Height | 8" |
| Glass | Clear Seedy |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-14w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.25" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 7.25"W X 4.5"H |
| Extension | 6.25" |
| Top To Outlet | 5.75" |
| Weight | 6lb |
| UPC Code | 640665555684 |
Avon’s updated traditional style features a clean, minimalist design with cast detailing. Available in Chrome and Brushed Nickel finishes.
Features
- Fixture can be mounted either up or down
- Suitable for use in damp locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards.
- Sparkling chrome with reflective finish
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 5553CMCL |
| GTIN14: | 640665555684 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |









