| Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 23" |
| Height | 13.75" |
| Shade | Faux Parchment |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 23" |
| Number of lights | 4 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.25" Dia. |
| Weight | 6.82lb |
| UPC Code | 640665388954 |
Handsome Graham is understated elegance, crafted with unique details making it the ultimate transitional semi flush mount. Its welded frame is nestled between two off-white shades, in luminous faux parchment with a finished cluster visible from below. Graham is available in a Polished Nickel, Lacquered Brass or Black finish.
Features
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 38894PN |
| GTIN14: | 640665388954 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |
HINKLEY Graham 4 Light 23" Wide Semi Flush Drum Ceiling Fixture 38894PN
- SKUI-0000097516
- Model #38894PN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Ceiling Lights |
| Model Number | 38894PN |
| UPC/GTIN | 640665388954 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 23 |
| Width | 23 |
| Height | 13 3/4 |
| Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 23" |
| Height | 13.75" |
| Shade | Faux Parchment |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 23" |
| Number of lights | 4 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.25" Dia. |
| Weight | 6.82lb |
| UPC Code | 640665388954 |
Handsome Graham is understated elegance, crafted with unique details making it the ultimate transitional semi flush mount. Its welded frame is nestled between two off-white shades, in luminous faux parchment with a finished cluster visible from below. Graham is available in a Polished Nickel, Lacquered Brass or Black finish.
Features
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 38894PN |
| GTIN14: | 640665388954 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |










