| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Dark Brass with Dark Matte Grey accents |
| Width | 24.5" |
| Height | 25.25" |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 24.5" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 4 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.25" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6"; 2-12" |
| Maximum Height | 60.5 |
| Weight | 24lb |
| UPC Code | 640665489569 |
| Technology | NON-LED |
HINKLEY, Collection: Clarke, Lacquered Dark Brass Fixture
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 4895LDB |
| GTIN14: | 00640665489569 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
HINKLEY Clarke 4 Light 25" Wide Pendant Lacquered Dark Brass 4895LDB
- SKUI-0000095602
- Model #4895LDB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 4895LDB |
| UPC/GTIN | 00640665489569 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 24 1/2 |
| Width | 24 1/2 |
| Height | 24 1/4 |
| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Dark Brass with Dark Matte Grey accents |
| Width | 24.5" |
| Height | 25.25" |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 24.5" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 4 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.25" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6"; 2-12" |
| Maximum Height | 60.5 |
| Weight | 24lb |
| UPC Code | 640665489569 |
| Technology | NON-LED |
HINKLEY, Collection: Clarke, Lacquered Dark Brass Fixture
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 4895LDB |
| GTIN14: | 00640665489569 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |










