| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Width | 30.25" |
| Height | 5" |
| Glass | Lava |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | LEVO112-270 |
| Wattage | 40w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 3" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 3400 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 92 |
| Incandescent Equivalency | 2 x 100w |
| LED Lifespan | 30,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 7"W X 5"H |
| Extension | 3" |
| Top To Outlet | 2.5" |
| Weight | 9lb |
| UPC Code | 640665520927 |
HINKLEY, Collection: Lucent, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 40 W, Lamp Type: LED, Lumens: 3400 Lumens, Color Rendering Index (CRI): 95, Color Temperature: 3000 K, Mounting Orientation: Up/Vertical, Shade Finish: Lava, Fixture Material: Steel, Fixture Finish: Chrome, Length: 3 in, Width: 30.25 in, Height: 5.25 in, Backplate/Canopy Size: 7 in W x 5 in H, Lamp Included: Yes, Shade Dimensions: 30 in W x 5 in H
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- Damp Rated
- ADA compliant design provides added accessibility and maximum clearance
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- This design features a sparkling, reflective chrome finish
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 52094CM |
| GTIN14: | 640665520927 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
HINKLEY Lucent 30" Wide Ada Integrated Led Bath Bar With Lava Glass Shade Chrome 52094CM
- SKUI-0000095550
- Model #52094CM
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 52094CM |
| UPC/GTIN | 640665520927 |
| Capacity | 40.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 30 1/4 |
| Width | 30 1/4 |
| Height | 05 |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Width | 30.25" |
| Height | 5" |
| Glass | Lava |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | LEVO112-270 |
| Wattage | 40w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 3" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 3400 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 92 |
| Incandescent Equivalency | 2 x 100w |
| LED Lifespan | 30,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 7"W X 5"H |
| Extension | 3" |
| Top To Outlet | 2.5" |
| Weight | 9lb |
| UPC Code | 640665520927 |
HINKLEY, Collection: Lucent, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 40 W, Lamp Type: LED, Lumens: 3400 Lumens, Color Rendering Index (CRI): 95, Color Temperature: 3000 K, Mounting Orientation: Up/Vertical, Shade Finish: Lava, Fixture Material: Steel, Fixture Finish: Chrome, Length: 3 in, Width: 30.25 in, Height: 5.25 in, Backplate/Canopy Size: 7 in W x 5 in H, Lamp Included: Yes, Shade Dimensions: 30 in W x 5 in H
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- Damp Rated
- ADA compliant design provides added accessibility and maximum clearance
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- This design features a sparkling, reflective chrome finish
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 52094CM |
| GTIN14: | 640665520927 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |













