| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Width | 36" |
| Height | 9" |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 6-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 20" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 6 |
| Depth | 20 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.5" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 41.75 |
| Weight | 8.16lb |
| UPC Code | 640665450453 |
H45048BX BLOX 6 60W CAND LIN PEND
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Shown with G16.5 bulbs (not included)
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 45048BX |
| GTIN14: | 640665450453 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
HINKLEY Ezra 6 Light 36" Wide Chandelier Black Oxide 45048BX
- SKUI-0000097179
- Model #45048BX
MSRP:$760.48Save $268.82
Mardey's Price: Was $491.66
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 45048BX |
| UPC/GTIN | 640665450453 |
| Capacity | 360.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 20 |
| Width | 36 |
| Height | 09 |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Width | 36" |
| Height | 9" |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 6-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 20" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 6 |
| Depth | 20 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 5.5" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 41.75 |
| Weight | 8.16lb |
| UPC Code | 640665450453 |
H45048BX BLOX 6 60W CAND LIN PEND
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Shown with G16.5 bulbs (not included)
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 45048BX |
| GTIN14: | 640665450453 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |









