| Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Width | 5" |
| Height | 29" |
| Glass | Clear Crystal |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | (2) LCP-60-30 |
| Wattage | 14w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1200 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 97 |
| Incandescent Equivalency | 2 x 60w |
| LED Lifespan | 60,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4"W x 28.5"H |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 14.5" |
| Weight | 13.97lb |
| UPC Code | 640665020649 |
Cecily redefines modern glam with bold design elements that emanate a lux attitude. Dramatic and substantial faceted crystal rods, illuminated by an LED light source, pair perfectly with the chic finish to create a breathtaking silhouette.
Features
- Suitable for use in dry (indoor) locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards
- Meets California Energy Commission 2013 & 2016 Title regulations/JA8
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Classic gleaming light brass finish
- Please refer to Hinkley's Warranty for complete product warranty details; some warranty limitations may apply.
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | FR30600HBR |
| GTIN14: | 640665020649 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
HINKLEY 5" Cecily Two Light Led Sconce FR30600HBR
- SKUI-0000097307
- Model #FR30600HBR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | FR30600HBR |
| UPC/GTIN | 640665020649 |
| Capacity | 14.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 05 |
| Width | 05 |
| Height | 29 |
| Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Width | 5" |
| Height | 29" |
| Glass | Clear Crystal |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | (2) LCP-60-30 |
| Wattage | 14w LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1200 |
| Number of lights | LED |
| LED CRI | 97 |
| Incandescent Equivalency | 2 x 60w |
| LED Lifespan | 60,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4"W x 28.5"H |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 14.5" |
| Weight | 13.97lb |
| UPC Code | 640665020649 |
Cecily redefines modern glam with bold design elements that emanate a lux attitude. Dramatic and substantial faceted crystal rods, illuminated by an LED light source, pair perfectly with the chic finish to create a breathtaking silhouette.
Features
- Suitable for use in dry (indoor) locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards
- Meets California Energy Commission 2013 & 2016 Title regulations/JA8
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Classic gleaming light brass finish
- Please refer to Hinkley's Warranty for complete product warranty details; some warranty limitations may apply.
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | FR30600HBR |
| GTIN14: | 640665020649 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |










