| Finish | Matte White |
| Glass | Etched Opal |
| Height | 17.25" |
| Width | 52" |
| Voltage | 120v |
| Blade Material | Composite |
| Motor Type | DC |
| Blade Count | 3 |
| Slope Degree | 23 |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | EL16W2835 - Integrated Warm Dim LED |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1320 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 50,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Includes down rods | 1-6" |
| Canopy | 6" Dia. |
| UPC Code | 640665019735 |
| Housing Diameter | 7.5 |
| Ceiling to Blade Height | 13.5 |
| Blade Pitch | 14 |
| Blade Sweep | 52 |
| Weight | 16 |
| Slope Degree | 23 |
| Airflow |
|
| EnergyUse |
|
| EnergyCost |
|
| Efficiency |
|
| AMPS |
|
| RPMS |
|
Clean and sleek, Hover is a stunning modern upgrade for any project. Available in Brushed Nickel, Graphite, Matte White or Matte Black, Hover comes equipped with integrated LED lighting and DC motor technology to deliver excellent energy efficiency. Hover is so versatile; it can be used for both indoor and outdoor spaces.
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- This item includes a 6" down rod (other lengths of down rods are available)
- Control your fan's power, light, speed, direction, and so much more from the Hinkley Home Automation app
- Fan Control included, HIRO Control - 6 Speed Reversing. All-in-one HIRO remote controls power, speed, direction, and lighting; use as a wall control or portable remote
- WiFi Enabled Smart Fan is compatible with your home's WiFi network
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Motor carries a lifetime warranty
- Blades, controls, switches, capacitors and hardware carry a 1-year warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Fans should be installed at a minimum of 7 feet from the floor
- Wet rated fans are a must in an area exposed to the elements or where condensation or high humidity are factors
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 900752FMW-LWD |
| GTIN14: | 640665019735 |
| Category Code: | Ceiling Fans with Light |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans with Light |
HINKLEY Hover 52" 3 Blade Smart Led Indoor Outdoor Ceiling Fan With Hiro Control 900752FMW-LWD
- SKUI-0000097856
- Model #900752FMW-LWD
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Ceiling Fans with Light |
| Model Number | 900752FMW-LWD |
| UPC/GTIN | 640665019735 |
| Capacity | 5753.0000 |
| Color | Matte White |
| Depth | 52 |
| Width | 52 |
| Height | 17 1/4 |
| Finish | Matte White |
| Glass | Etched Opal |
| Height | 17.25" |
| Width | 52" |
| Voltage | 120v |
| Blade Material | Composite |
| Motor Type | DC |
| Blade Count | 3 |
| Slope Degree | 23 |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | EL16W2835 - Integrated Warm Dim LED |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1320 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 50,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Includes down rods | 1-6" |
| Canopy | 6" Dia. |
| UPC Code | 640665019735 |
| Housing Diameter | 7.5 |
| Ceiling to Blade Height | 13.5 |
| Blade Pitch | 14 |
| Blade Sweep | 52 |
| Weight | 16 |
| Slope Degree | 23 |
| Airflow |
|
| EnergyUse |
|
| EnergyCost |
|
| Efficiency |
|
| AMPS |
|
| RPMS |
|
Clean and sleek, Hover is a stunning modern upgrade for any project. Available in Brushed Nickel, Graphite, Matte White or Matte Black, Hover comes equipped with integrated LED lighting and DC motor technology to deliver excellent energy efficiency. Hover is so versatile; it can be used for both indoor and outdoor spaces.
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- This item includes a 6" down rod (other lengths of down rods are available)
- Control your fan's power, light, speed, direction, and so much more from the Hinkley Home Automation app
- Fan Control included, HIRO Control - 6 Speed Reversing. All-in-one HIRO remote controls power, speed, direction, and lighting; use as a wall control or portable remote
- WiFi Enabled Smart Fan is compatible with your home's WiFi network
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Motor carries a lifetime warranty
- Blades, controls, switches, capacitors and hardware carry a 1-year warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Fans should be installed at a minimum of 7 feet from the floor
- Wet rated fans are a must in an area exposed to the elements or where condensation or high humidity are factors
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 900752FMW-LWD |
| GTIN14: | 640665019735 |
| Category Code: | Ceiling Fans with Light |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans with Light |

















