| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Width | 5.5" |
| Height | 13" |
| Glass | Clear |
| Light Source | Socketed |
| LED Name | E26T102247CL |
| Wattage | 1-2w Med. LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.5" |
| LED Color Temp | 2400 |
| LED Lumens | 160 |
| Number of lights | 1 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 25w |
| LED Lifespan | 15,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4.5"W X 7"H |
| Extension | 6.5" |
| Top To Outlet | 6.5" |
| Weight | 9lb |
| UPC Code | 640665280630 |
| Technology | LED |
HINKLEY, Lisa McDennon Collection, Transitional Style, 120 V, 5 W Fixture Wattage, 1 Lamp, LED Lamp, 5 W Lamp Wattage, Medium Lamp Base, 450 Lumens Lumens, 2700 K, Clear Shade Finish, Oil Rubbed Bronze Fixture, 6-1/2 in Overall Length, 5-1/2 in Overall Width, 13 in Overall Height, 4-1/2 in W x 7 in H, Lamp Included: Yes
Features
- The Lisa McDennon Collection offers a striking mix of edgy, sculptural silhouettes that incorporate modern, organic elements and luxe materials, brought to life by her innovative and original point of view. ; The stylish Open Air collection includes outdoor-rated chandeliers, pendants and sconces that provide design-conscious solutions to a variety of exterior environments.
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2806OZ-LL |
| GTIN14: | 00640665280630 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
HINKLEY Porter 13" Tall Lisa Mcdennon Outdoor Wall Sconce With Led Bulb Included Oil Rubbed Bronze 2806OZ-LL
- SKUI-0000096427
- Model #2806OZ-LL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | 2806OZ-LL |
| UPC/GTIN | 00640665280630 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Bronze |
| Depth | 5 1/2 |
| Width | 5 1/2 |
| Height | 13 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Width | 5.5" |
| Height | 13" |
| Glass | Clear |
| Light Source | Socketed |
| LED Name | E26T102247CL |
| Wattage | 1-2w Med. LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 6.5" |
| LED Color Temp | 2400 |
| LED Lumens | 160 |
| Number of lights | 1 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 25w |
| LED Lifespan | 15,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 4.5"W X 7"H |
| Extension | 6.5" |
| Top To Outlet | 6.5" |
| Weight | 9lb |
| UPC Code | 640665280630 |
| Technology | LED |
HINKLEY, Lisa McDennon Collection, Transitional Style, 120 V, 5 W Fixture Wattage, 1 Lamp, LED Lamp, 5 W Lamp Wattage, Medium Lamp Base, 450 Lumens Lumens, 2700 K, Clear Shade Finish, Oil Rubbed Bronze Fixture, 6-1/2 in Overall Length, 5-1/2 in Overall Width, 13 in Overall Height, 4-1/2 in W x 7 in H, Lamp Included: Yes
Features
- The Lisa McDennon Collection offers a striking mix of edgy, sculptural silhouettes that incorporate modern, organic elements and luxe materials, brought to life by her innovative and original point of view. ; The stylish Open Air collection includes outdoor-rated chandeliers, pendants and sconces that provide design-conscious solutions to a variety of exterior environments.
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2806OZ-LL |
| GTIN14: | 00640665280630 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |






