| Finish | Metallic Matte Bronze |
| Glass | Etched Opal |
| Height | 17.75" |
| Width | 60" |
| Voltage | 120v |
| Blade Material | Composite |
| Motor Type | DC |
| Blade Count | 3 |
| Slope Degree | 20 |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | EL16W2835 - Integrated Warm Dim LED |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1320 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 50,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Includes down rods | 1-4.5" |
| Canopy | 6" Dia. |
| UPC Code | 640665019162 |
| Housing Diameter | 8 |
| Ceiling to Blade Height | 14.25 |
| Blade Pitch | 16 |
| Blade Sweep | 60 |
| Weight | 21 |
| Slope Degree | 20 |
| Airflow |
|
| EnergyUse |
|
| EnergyCost |
|
| Efficiency |
|
| AMPS |
|
| RPMS |
|
Modern meets maritime in the sleek Marin. Designed with a nautical flair in mind, Marin is available in Matte White with Weathered Wood blades, and Metallic Matte Bronze with Walnut blades and features composite blades. Marin is so versatile; it can be used for both indoor and outdoor spaces.
Features
- FeaturesThis item includes a 4.5" down rod (other lengths of down rods are available)
- Light kit cover included
- Fan Control included, HIRO Control - 6 Speed Reversing. All-in-one HIRO remote controls power, speed, direction, and lighting; use as a wall control or portable remote
- Control your fan's power, light, speed, direction, and so much more from the Hinkley Home Automation app
- Can be hung on a sloped ceiling
- WiFi Enabled Smart Fan is compatible with your home’s WiFi network
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
- Blades, controls, switches, capacitors and hardware carry a 1-year warranty
- Crisp, minimal design with elegant details make a fresh, modern impact
- Damp rated fans are ideal for fully covered outdoor areas, bathrooms, garages, and sunrooms
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 903160FMM-NDD |
| GTIN14: | 640665019162 |
| Category Code: | Ceiling Fans with Light |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans with Light |
HINKLEY 60" Marin 3 Blade Indoor Outdoor Smart Led Ceiling Fan With Hiro Control 903160FMM-NDD
- SKUI-0000097866
- Model #903160FMM-NDD
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Ceiling Fans with Light |
| Model Number | 903160FMM-NDD |
| UPC/GTIN | 640665019162 |
| Capacity | 6339.0000 |
| Color | Bronze |
| Depth | 60 |
| Width | 60 |
| Height | 17 3/4 |
| Finish | Metallic Matte Bronze |
| Glass | Etched Opal |
| Height | 17.75" |
| Width | 60" |
| Voltage | 120v |
| Blade Material | Composite |
| Motor Type | DC |
| Blade Count | 3 |
| Slope Degree | 20 |
| Light Source | Integrated LED |
| LED Name | EL16W2835 - Integrated Warm Dim LED |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 1320 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 100w |
| LED Lifespan | 50,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Includes down rods | 1-4.5" |
| Canopy | 6" Dia. |
| UPC Code | 640665019162 |
| Housing Diameter | 8 |
| Ceiling to Blade Height | 14.25 |
| Blade Pitch | 16 |
| Blade Sweep | 60 |
| Weight | 21 |
| Slope Degree | 20 |
| Airflow |
|
| EnergyUse |
|
| EnergyCost |
|
| Efficiency |
|
| AMPS |
|
| RPMS |
|
Modern meets maritime in the sleek Marin. Designed with a nautical flair in mind, Marin is available in Matte White with Weathered Wood blades, and Metallic Matte Bronze with Walnut blades and features composite blades. Marin is so versatile; it can be used for both indoor and outdoor spaces.
Features
- FeaturesThis item includes a 4.5" down rod (other lengths of down rods are available)
- Light kit cover included
- Fan Control included, HIRO Control - 6 Speed Reversing. All-in-one HIRO remote controls power, speed, direction, and lighting; use as a wall control or portable remote
- Control your fan's power, light, speed, direction, and so much more from the Hinkley Home Automation app
- Can be hung on a sloped ceiling
- WiFi Enabled Smart Fan is compatible with your home’s WiFi network
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
- Blades, controls, switches, capacitors and hardware carry a 1-year warranty
- Crisp, minimal design with elegant details make a fresh, modern impact
- Damp rated fans are ideal for fully covered outdoor areas, bathrooms, garages, and sunrooms
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 903160FMM-NDD |
| GTIN14: | 640665019162 |
| Category Code: | Ceiling Fans with Light |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans with Light |












