| Material | Composite |
| Finish | Satin White |
| Width | 6.5" |
| Height | 6.5" |
| Glass | Etched Lens |
| Light Source | Socketed |
| LED Name | GU10LED-3K |
| Wattage | 1-6.50w GU10 LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4.75" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 500 |
| Number of lights | 1 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 50w |
| LED Lifespan | 25,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 6.25" Sq. |
| Extension | 4.75" |
| Top To Outlet | 3.25" |
| Weight | 1.5lb |
| UPC Code | 640665200379 |
Scout subtly catches your eye with its modern design and contrasting decorative screws. The bold, square style makes an impactful statement no matter where it lives, providing plenty of downward light for functionality. The Scout family of fixtures is the perfect balance of strong and functional.
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- Wet Rated
- Dark Sky compliant design limits light pollution in surrounding outdoor spaces
- LED Bulbs carry a 3-year limited warranty
- Coastal Elements finishes carry a 5-year finish warranty
- Part of the Coastal Elements Collection of weather-resistant lighting designs constructed from composite materials and coated with anti-fading finishes
- Bold lines and a clean, minimalist style complement contemporary architecture
- Mounted at a point of entry, wall mount lights provide safety and security with a welcoming element
- High quality composite resists rust, corrosion, and fading - ideal for harsh weather conditions
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 20020SW-LL |
| GTIN14: | 640665200379 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
HINKLEY Scout 1 Light 7" Tall Coastal Elements Outdoor Wall Sconce With Led Bulb Included Satin White Stainless Steel 20020SW-LL
- SKUI-0000095350
- Model #20020SW-LL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | 20020SW-LL |
| UPC/GTIN | 640665200379 |
| Capacity | 6.0000 |
| Color | Satin White |
| Depth | 1/16 |
| Width | 6 1/2 |
| Height | 6 1/2 |
| Material | Composite |
| Finish | Satin White |
| Width | 6.5" |
| Height | 6.5" |
| Glass | Etched Lens |
| Light Source | Socketed |
| LED Name | GU10LED-3K |
| Wattage | 1-6.50w GU10 LED *Included |
| Voltage | 120v |
| Length | 4.75" |
| LED Color Temp | 3000 |
| LED Lumens | 500 |
| Number of lights | 1 |
| LED CRI | 90 |
| Incandescent Equivalency | 1 x 50w |
| LED Lifespan | 25,000 hrs |
| Dimmable | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Back Plate | 6.25" Sq. |
| Extension | 4.75" |
| Top To Outlet | 3.25" |
| Weight | 1.5lb |
| UPC Code | 640665200379 |
Scout subtly catches your eye with its modern design and contrasting decorative screws. The bold, square style makes an impactful statement no matter where it lives, providing plenty of downward light for functionality. The Scout family of fixtures is the perfect balance of strong and functional.
Features
- Invisimount hardware is hidden on the backplate for a clean silhouette
- Wet Rated
- Dark Sky compliant design limits light pollution in surrounding outdoor spaces
- LED Bulbs carry a 3-year limited warranty
- Coastal Elements finishes carry a 5-year finish warranty
- Part of the Coastal Elements Collection of weather-resistant lighting designs constructed from composite materials and coated with anti-fading finishes
- Bold lines and a clean, minimalist style complement contemporary architecture
- Mounted at a point of entry, wall mount lights provide safety and security with a welcoming element
- High quality composite resists rust, corrosion, and fading - ideal for harsh weather conditions
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 20020SW-LL |
| GTIN14: | 640665200379 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |






