| Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel with Heritage Brass accents |
| Width | 5.5" |
| Height | 22" |
| Glass | Clear and Etched |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-6w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 4.5"W X 7"H |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 11" |
| Weight | 7.81lb |
| UPC Code | 640665509410 |
Intriguing and chic, Kipton’s captivating design showcases beveled clear glass surrounding a frosted, etched front, creating a soft and varied effect. A cast central cuff and minimalist back plate create a versatile, transitional style with a classic two-tone finish.
Features
- Constructed from steel
- Requires (2) medium (E26) 6 watt LED bulbs (not included)
- Rated for installation in damp locations
- ADA compliant
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 50942PN-HB |
| GTIN14: | 640665509410 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
HINKLEY Kipton 2 Light 22" Tall Wall Sconce 50942PN-HB
- SKUI-0000100316
- Model #50942PN-HB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 50942PN-HB |
| UPC/GTIN | 640665509410 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 5 1/2 |
| Width | 5 1/2 |
| Height | 22 |
| Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel with Heritage Brass accents |
| Width | 5.5" |
| Height | 22" |
| Glass | Clear and Etched |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 2-6w Med. LED, 60w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 4" |
| Number of lights | 2 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 4.5"W X 7"H |
| Extension | 4" |
| Top To Outlet | 11" |
| Weight | 7.81lb |
| UPC Code | 640665509410 |
Intriguing and chic, Kipton’s captivating design showcases beveled clear glass surrounding a frosted, etched front, creating a soft and varied effect. A cast central cuff and minimalist back plate create a versatile, transitional style with a classic two-tone finish.
Features
- Constructed from steel
- Requires (2) medium (E26) 6 watt LED bulbs (not included)
- Rated for installation in damp locations
- ADA compliant
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 50942PN-HB |
| GTIN14: | 640665509410 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |















