| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Width | 9.5" |
| Height | 25.75" |
| Glass | Clear Seedy |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-5w Cand. LED, 40w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 12.25" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 4.5"W X 9.25"H |
| Extension | 12.25" |
| Top To Outlet | 13.75" |
| Weight | 15lb |
| UPC Code | 640665160468 |
| Technology | NON-LED |
ORBR 3 40W CAND LNTRN WM *RALEY
Features
- Our Estate Collections boast a breadth of fixtures defined by coordinating composition, enduring architecture, and time-honored craftsmanship, designed to meet the needs of expansive properties with extended outdoor living spaces. From the entrance of your driveway to the depths of your backyard, these collections provide cohesive design for stately exteriors.
- Suitable for use in wet (outdoor direct rain) locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards
- Classic lines and heritage details complement traditional architecture
- 2-year finish warranty
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 16040Z |
| GTIN14: | 640665160468 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
HINKLEY Raley 3 Light 25 1 2" Tall Outdoor Wall Sconce With Clear Seedy Glass 16040Z
- SKUI-0000097841
- Model #16040Z
MSRP:$670.88Save $221.70
Mardey's Price: Was $449.18
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | 16040Z |
| UPC/GTIN | 640665160468 |
| Capacity | 120.0000 |
| Color | Bronze |
| Depth | 9 1/2 |
| Width | 9 1/2 |
| Height | 25 3/4 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Width | 9.5" |
| Height | 25.75" |
| Glass | Clear Seedy |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 3-5w Cand. LED, 40w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 12.25" |
| Number of lights | 3 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Back Plate | 4.5"W X 9.25"H |
| Extension | 12.25" |
| Top To Outlet | 13.75" |
| Weight | 15lb |
| UPC Code | 640665160468 |
| Technology | NON-LED |
ORBR 3 40W CAND LNTRN WM *RALEY
Features
- Our Estate Collections boast a breadth of fixtures defined by coordinating composition, enduring architecture, and time-honored craftsmanship, designed to meet the needs of expansive properties with extended outdoor living spaces. From the entrance of your driveway to the depths of your backyard, these collections provide cohesive design for stately exteriors.
- Suitable for use in wet (outdoor direct rain) locations as defined by NEC and CEC. Meets United States UL Underwriters Laboratories & CSA Canadian Standards Association Product Safety Standards
- Classic lines and heritage details complement traditional architecture
- 2-year finish warranty
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 16040Z |
| GTIN14: | 640665160468 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |








