| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.7 cu ft |
| Unit Capacity | Mid-Size |
| APPEARANCE | |
| Case Color | White |
| Installation | Countertop |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Input - 120V Amperage | 9.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1050 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement Return to vendor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Cookbook | Cooking Guide Label |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 24 lb |
| Net Weight | 21 lb |
| Depth with Door Open 90° | 25.625 in |
| Cavity (W x H x D) | 11.85 x 8.43 x 11.85 |
| Overall Width | 17.3125 in |
| Overall Depth | 12.75 in |
| Overall Height | 10.1875 in |
| FEATURES | |
| Display Type | LED |
| Power Cord Length | 39" |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Add 30 Seconds Auto Defrost Cancel/Off Clock - 12 Hr. Cook Time Cooking Complete Reminder Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes Lock Controls Sound On/Off Start/Pause Timer On/Off Weight & Time Defrost |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 1.67 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch LED |
| Microwave Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage Popcorn Potato Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 10 in |
0.7 cu. ft. capacity700 Watts (IEC-705 test procedure)Convenience cooking controlsOperating made quick and easyAuto and time defrostDefrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal resultsTurntableRotates food throughout the cycleControl lockoutHelps prevent accidental activationKitchen timerMinute timer helps keep you on trackInstant On controlsAllow quick, one-touch cooking and reheating
Image Features
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Features
- 0.7 cu. ft. capacity
- 700 Watts (IEC-705 test procedure)
- Convenience cooking controls
- Operating made quick and easy
- Auto and time defrost
- Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
- Turntable
- Rotates food throughout the cycle
- Control lockout
- Helps prevent accidental activation
- Kitchen timer
- Minute timer helps keep you on track
- Instant On controls
- Allow quick, one-touch cooking and reheating
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | RES1072DTWW |
| GTIN14: | 084691896913 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
Hotpoint 24-Inch Countertop Microwave White 0.7 Cu. Ft. - RES1072DTWW
- SKUI-0000085288
- Model #RES1072DTWW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None identified | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HOTPOINT |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | RES1072DTWW |
| UPC/GTIN | 084691896913 |
| Capacity | 0.7000 |
| Color | White |
| Depth | 12 3/4 |
| Width | 17 5/16 |
| Height | 10 3/16 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.7 cu ft |
| Unit Capacity | Mid-Size |
| APPEARANCE | |
| Case Color | White |
| Installation | Countertop |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Input - 120V Amperage | 9.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1050 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement Return to vendor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Cookbook | Cooking Guide Label |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 24 lb |
| Net Weight | 21 lb |
| Depth with Door Open 90° | 25.625 in |
| Cavity (W x H x D) | 11.85 x 8.43 x 11.85 |
| Overall Width | 17.3125 in |
| Overall Depth | 12.75 in |
| Overall Height | 10.1875 in |
| FEATURES | |
| Display Type | LED |
| Power Cord Length | 39" |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Add 30 Seconds Auto Defrost Cancel/Off Clock - 12 Hr. Cook Time Cooking Complete Reminder Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes Lock Controls Sound On/Off Start/Pause Timer On/Off Weight & Time Defrost |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 1.67 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch LED |
| Microwave Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage Popcorn Potato Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 10 in |
0.7 cu. ft. capacity700 Watts (IEC-705 test procedure)Convenience cooking controlsOperating made quick and easyAuto and time defrostDefrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal resultsTurntableRotates food throughout the cycleControl lockoutHelps prevent accidental activationKitchen timerMinute timer helps keep you on trackInstant On controlsAllow quick, one-touch cooking and reheating
Image Features
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Features
- 0.7 cu. ft. capacity
- 700 Watts (IEC-705 test procedure)
- Convenience cooking controls
- Operating made quick and easy
- Auto and time defrost
- Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
- Turntable
- Rotates food throughout the cycle
- Control lockout
- Helps prevent accidental activation
- Kitchen timer
- Minute timer helps keep you on track
- Instant On controls
- Allow quick, one-touch cooking and reheating
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | RES1072DTWW |
| GTIN14: | 084691896913 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |






