| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle Color | Black |
| Color Appearance | Black |
| POWER / RATINGS | |
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 8.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Net Weight | 135 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Height | 46.75 in |
| FEATURES | |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | No |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Element - Left Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Lower Storage Drawer |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Rotary knobs |
| Cooking Technology | Traditional |
Standard clean ovenSmooth surface makes cleaning by hand easierSensi-temp technologyEnjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for SafetyPorcelain upswept cooktopRaised edges contain spills, while the surface is easy to wipe cleanChrome drop bowlsContain spills and remove for easy cleaningTwo oven racksFeature a durable construction to help accommodate any size or type of cookwareRemovable full-width storage drawerStore cookware or kitchen accessories5.0 cu. ft. oven capacityCook more dishes at onceLift-up cooktopQuickly clean up spills and remove crumbs from the subtopCooktop “On” Indicator LightKnow when an element is onBroiler pan with gridConvenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Image Features

Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier

Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety

Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean

Chrome drop bowls
Contain spills and remove for easy cleaning

Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware

Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories

5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once

Lift-up cooktop
Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
Features
- Standard clean oven
- Smooth surface makes cleaning by hand easier
- Sensi-temp technology
- Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
- Porcelain upswept cooktop
- Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
- Chrome drop bowls
- Contain spills and remove for easy cleaning
- Two oven racks
- Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
- Removable full-width storage drawer
- Store cookware or kitchen accessories
- 5.0 cu. ft. oven capacity
- Cook more dishes at once
- Lift-up cooktop
- Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
- Cooktop "On" Indicator Light
- Know when an element is on
- Broiler pan with grid
- Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | RBS160DMBB |
| GTIN14: | 084691829188 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
GE 30-Inch Front Control Electric Range Black - RBS160DMBB
- SKU-0000039357
- Model #RBS160DMBB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New | Blemishes Throughout |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HOTPOINT |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | RBS160DMBB |
| UPC/GTIN | 084691829188 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 28 3/4 |
| Width | 30 |
| Height | 46 3/4 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle Color | Black |
| Color Appearance | Black |
| POWER / RATINGS | |
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 8.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Net Weight | 135 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Height | 46.75 in |
| FEATURES | |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | No |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Element - Left Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Lower Storage Drawer |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Rotary knobs |
| Cooking Technology | Traditional |
Standard clean ovenSmooth surface makes cleaning by hand easierSensi-temp technologyEnjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for SafetyPorcelain upswept cooktopRaised edges contain spills, while the surface is easy to wipe cleanChrome drop bowlsContain spills and remove for easy cleaningTwo oven racksFeature a durable construction to help accommodate any size or type of cookwareRemovable full-width storage drawerStore cookware or kitchen accessories5.0 cu. ft. oven capacityCook more dishes at onceLift-up cooktopQuickly clean up spills and remove crumbs from the subtopCooktop “On” Indicator LightKnow when an element is onBroiler pan with gridConvenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Image Features

Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier

Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety

Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean

Chrome drop bowls
Contain spills and remove for easy cleaning

Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware

Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories

5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once

Lift-up cooktop
Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
Features
- Standard clean oven
- Smooth surface makes cleaning by hand easier
- Sensi-temp technology
- Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
- Porcelain upswept cooktop
- Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
- Chrome drop bowls
- Contain spills and remove for easy cleaning
- Two oven racks
- Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
- Removable full-width storage drawer
- Store cookware or kitchen accessories
- 5.0 cu. ft. oven capacity
- Cook more dishes at once
- Lift-up cooktop
- Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
- Cooktop "On" Indicator Light
- Know when an element is on
- Broiler pan with grid
- Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | RBS160DMBB |
| GTIN14: | 084691829188 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |


















