| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.2 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Door Style | Reversible Door |
| Color Appearance | White |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
| ACCESSORIES | |
| LP Conversion Kit | WE25X217 |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Overall Depth | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 37.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 103 lb |
| FEATURES | |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Control Type | Electromechanical |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable Removable Up-Front Lint Filter |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Yes |
| Product Type | Top Load Matching |
| Temperature Options | High/Medium/No |
| Casuals Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Style | Top-Loading |
| Heat Selections | 3 |
Hotpoint® Gas Dryer, 6.2 cu-ft Capacity, 22000 Btu/hr, Aluminized Alloy Drum, Natural Gas Fuel, 49-1/4 in Depth With Door Open, 37-1/2 in Height With Lid Open, 3 Cycles, 3 Temperature Setting, White, 44 in H x 27 in W x 26-3/4 in D, Additional Information: Electromechanical Control, 80 min Dry Time
Image Features

Auto Dry
Auto Dry monitors the internal air temperature to determine the ideal drying time, protecting your garments from over drying.

Powerful Venting & Flexible Installation
Powerful airflow offers long-lasting performance from lint build-up and offers venting solutions up to 120 feet for greater installation flexibility.

Large Diffuser for Even Drying
A large internal heat diffuser allows for warm air to evenly spreaad throughout your clothes during the cycle, makig this the ideal dryer for large loads and bulky items.

Reversible Dryer Door
Door can swing from either direction making it easier to access the last sock from the back of the drum.

Up Front Lint Filter
Simplify the task of lint removal with our convenient upfront lint filter, enhancing airflow within the appliance and for your garments.
Features
- Auto dry monitors the internal air temperature to determine the ideal drying time, protecting your garments from over drying
- Powerful airflow offers long-lasting performance from lint build-up and offers venting solutions up to 120 ft for greater installation flexibility
- A large internal heat diffuser allows for warm air to evenly spread throughout your clothes during the cycle, making this the ideal dryer for large loads and bulky items
- Durable aluminized drum - this durable, long-lasting design resists corrosion and optimizes drying performance
- Reversible dryer door - door can swing from either direction making it easier to access the last sock from the back of the drum
- Offer a range of drying temperatures to adjust to the specific needs of your garments for personalized garment care
- Up front lint filter - simplify the task of lint removal with our convenient upfront lint filter, enhancing airflow within the appliance and for your garments
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | HTX26GASWWW |
| GTIN14: | 084691942849 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
HOTPOINT 27" Gas Dryer With Up To 120 Ft Venting Shallow Depth 6.2 Cu Ft Capacity White Natural Gas Fuel HTX26GASWWW
- SKU-0000024597
- Model #HTX26GASWWW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Front Panel Dent |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | HOTPOINT |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | HTX26GASWWW |
| UPC/GTIN | 084691942849 |
| Capacity | 6.2000 |
| Color | White |
| Depth | 26 3/4 |
| Width | 27 |
| Height | 44 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.2 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Door Style | Reversible Door |
| Color Appearance | White |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
| ACCESSORIES | |
| LP Conversion Kit | WE25X217 |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Overall Depth | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 37.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 103 lb |
| FEATURES | |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Control Type | Electromechanical |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable Removable Up-Front Lint Filter |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Yes |
| Product Type | Top Load Matching |
| Temperature Options | High/Medium/No |
| Casuals Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Style | Top-Loading |
| Heat Selections | 3 |
Hotpoint® Gas Dryer, 6.2 cu-ft Capacity, 22000 Btu/hr, Aluminized Alloy Drum, Natural Gas Fuel, 49-1/4 in Depth With Door Open, 37-1/2 in Height With Lid Open, 3 Cycles, 3 Temperature Setting, White, 44 in H x 27 in W x 26-3/4 in D, Additional Information: Electromechanical Control, 80 min Dry Time
Image Features

Auto Dry
Auto Dry monitors the internal air temperature to determine the ideal drying time, protecting your garments from over drying.

Powerful Venting & Flexible Installation
Powerful airflow offers long-lasting performance from lint build-up and offers venting solutions up to 120 feet for greater installation flexibility.

Large Diffuser for Even Drying
A large internal heat diffuser allows for warm air to evenly spreaad throughout your clothes during the cycle, makig this the ideal dryer for large loads and bulky items.

Reversible Dryer Door
Door can swing from either direction making it easier to access the last sock from the back of the drum.

Up Front Lint Filter
Simplify the task of lint removal with our convenient upfront lint filter, enhancing airflow within the appliance and for your garments.
Features
- Auto dry monitors the internal air temperature to determine the ideal drying time, protecting your garments from over drying
- Powerful airflow offers long-lasting performance from lint build-up and offers venting solutions up to 120 ft for greater installation flexibility
- A large internal heat diffuser allows for warm air to evenly spread throughout your clothes during the cycle, making this the ideal dryer for large loads and bulky items
- Durable aluminized drum - this durable, long-lasting design resists corrosion and optimizes drying performance
- Reversible dryer door - door can swing from either direction making it easier to access the last sock from the back of the drum
- Offer a range of drying temperatures to adjust to the specific needs of your garments for personalized garment care
- Up front lint filter - simplify the task of lint removal with our convenient upfront lint filter, enhancing airflow within the appliance and for your garments
Item Attributes
| Brand Code: | HOTPOINT |
|---|---|
| Part Number: | HTX26GASWWW |
| GTIN14: | 084691942849 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |


















