| Specifications | |
| DIMENSIONS & DETAILS | |
| Width/Diameter | 30" |
| Height | 5" |
| Extension | 11" |
| Top To Center | 2.5" |
| Weight | 2 lb |
| Minimum Height | 8.5" |
| Maximum Height | 11" |
| Living Finish | N |
| ELECTRICAL | |
| Plug In | Y |
| Electrical Rating | cul damp |
| Switch Type | |
| Electrical Wire Length | 96" |
| SHIPPING | |
| Shipping Method | Ground |
*CVR* 4 E26 MED 40 *VERNON PICTURE
Features
Material: Brass body and shade.
Style: “Everyday Modern” / “Transitional”, designed as a picture/display light — meant to highlight art, photos, or decor on a wall.
Light/bulb capacity: Holds 4 bulbs with E26 medium-base (T10-5.5) sockets; max 25 W per bulb.
Installation type: Plug-in sconce with in-line switch (so you don’t need hardwiring; just plug into a standard outlet).
Item Attributes
| Brand Code: | HUDSON VALLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2430-AGB |
| GTIN14: | 806134118150 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
HUDSON VALLEY Vernon 4 Light 30" Wide Plug In Picture Light 2430-AGB
- SKU-0000032418
- Model #2430-AGB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Showroom Demonstration Unit |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HUDSON VALLEY |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | 2430-AGB |
| UPC/GTIN | 806134118150 |
| Capacity | 25.0000 |
| Color | Aged Brass |
| Depth | 30 |
| Width | 30 |
| Height | 05 |
| Specifications | |
| DIMENSIONS & DETAILS | |
| Width/Diameter | 30" |
| Height | 5" |
| Extension | 11" |
| Top To Center | 2.5" |
| Weight | 2 lb |
| Minimum Height | 8.5" |
| Maximum Height | 11" |
| Living Finish | N |
| ELECTRICAL | |
| Plug In | Y |
| Electrical Rating | cul damp |
| Switch Type | |
| Electrical Wire Length | 96" |
| SHIPPING | |
| Shipping Method | Ground |
*CVR* 4 E26 MED 40 *VERNON PICTURE
Features
Material: Brass body and shade.
Style: “Everyday Modern” / “Transitional”, designed as a picture/display light — meant to highlight art, photos, or decor on a wall.
Light/bulb capacity: Holds 4 bulbs with E26 medium-base (T10-5.5) sockets; max 25 W per bulb.
Installation type: Plug-in sconce with in-line switch (so you don’t need hardwiring; just plug into a standard outlet).
Item Attributes
| Brand Code: | HUDSON VALLEY |
|---|---|
| Part Number: | 2430-AGB |
| GTIN14: | 806134118150 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |





