Part Number: JBSS42E22L
GTIN14: 883049618371
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
JENNAIR Rise(tm) 42" Built In Side By Side Refrigerator With External Ice And Water Dispenser JBSS42E22L
  • SKU-0000031321
  • Model #JBSS42E22L
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceFormer Display Model
Additional Info2025 Production Model |No Noticeable Forward Facing Imperfections
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand JENNAIR
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number JBSS42E22L
UPC/GTIN 883049618371
Capacity 25.5000
Color Stainless Steel
Depth 27 3/4
Width 42 3/8
Height 83 3/8
Exterior Details
Base Grille ColorBlack
Cabinet ColorGrey
Cabinet FinishSmooth
Door ColorStainless Steel
Door StyleFlat
Handle MaterialMetal
Handle TypeReach-Through Handle
Hidden HingeYes
Details
Design ExpressionRISE™
Installation OptionBuilt-In
Refrigerator TypeBuilt-In Side-by-Side
Dimensions
Capacity721.65 l, 25.5 cu. ft.
Cutout Depth60.96 cm, 24 in
Cutout Height213.36 cm, 84 in
Cutout Width105.41 cm, 41-1/2 in
Depth70.48 cm, 27-3/4 in
Depth Closed Excluding Handles63.50 cm, 25 in