| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 30.80 cm, 12.125 in |
| Gross Weight | 42.18 kg, 93 lbs |
| Height | 72.39 cm, 28.5 in |
| Net Weight | 30.00 kg, 66.14 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 11 |
| Ventilation Details | |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Venting | Exterior |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 30.80 cm, 12.125 in |
| Gross Weight | 42.18 kg, 93 lbs |
| Height | 72.39 cm, 28.5 in |
| Net Weight | 30.00 kg, 66.14 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 11 |
| Ventilation Details | |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Venting | Exterior |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
This 30-inch retractable downdraft ventilation system rises 13.5 inches to help filter steam from tall stockpots, and remains flush with the cooking surface when not in use. The 585 CFM Motor Class* ventilation system has the power to provide effective venting for most cooktops or ranges. The system is reversible to help fit in the cabinet space under the vent. *Performance varies based on installation.
Image Features

13.5" Rise
Enhances overall capture above the cooktop (BR)for more effective venting, particularly over tall stockpots.

30" Retractable Downdraft System
This 30-inch retractable downdraft vent rises 13.5 inches to help filter steam from tall stockpots, and remains flush with the cooking surface when not in use. The 585 CFM Motor Class ventilation system has the power to provide effective venting for most cooktops. The vent system is reversible to help fit in the cabinet space under the vent.

65,000 BTU Rating
Allows for installation above most 36 or 30-inch cooktops, including some commercial-style cooking surfaces.

Mesh Filters
Help keep the kitchen environment fresh and also provide proper filtration of grease and odors to help reduce contact with ceilings and countertops.

Retractable Downdraft Design
Provides a sleek, integrated ventilation solution by remaining flush with the countertop until needed, then rising high above the cooktop surface when turned on.
Features
4-Speed Slide Control
- Makes it easy to select and adjust fan speed depending on your ventilation requirements.
Retractable Downdraft Design
- Provides a sleek, integrated ventilation solution by remaining flush with the countertop until needed, then rising high above the cooktop surface when turned on.
585 CFM Interior-Mounted Pro Motor
- Helps capture smoke, grease and odors from the cooking surface below for everything from simmering to high temperature cooking techniques like pan searing and stir-frying so you can experiment with confidence.
Dishwasher-Safe Premium Mesh Filter
- Help keep the kitchen environment fresh and also provide proper filtration of grease and odors to help reduce contact with ceilings and countertops.
13.5 Inch Rise
- Enhances overall capture above the cooktop for more effective venting, particularly over tall stockpots.
Reversible Motor Box
- Lets you create versatile installation options by allowing the motor box to be installed on either side of the downdraft to free up the space beneath the cooking surface.
65K BTU Threshold
- Allows for installation above most 36 or 30-inch cooktops, including some commercial-style cooking surfaces.
Reversible Motor Box
- Lets you create versatile installation options by allowing the motor box to be installed on either side of the downdraft to free up the space beneath the cooking surface
Additional Features
- Automatic Turn On
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KXD4630YSS |
| GTIN14: | 883049222417 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
KITCHENAID 30" Retractable Downdraft Ventilation System KXD4630YSS
- SKU-0000040940
- Model #KXD4630YSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | KITCHENAID |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | KXD4630YSS |
| UPC/GTIN | 883049222417 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 12 1/8 |
| Width | 30 |
| Height | 29 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 30.80 cm, 12.125 in |
| Gross Weight | 42.18 kg, 93 lbs |
| Height | 72.39 cm, 28.5 in |
| Net Weight | 30.00 kg, 66.14 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 11 |
| Ventilation Details | |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Venting | Exterior |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 30.80 cm, 12.125 in |
| Gross Weight | 42.18 kg, 93 lbs |
| Height | 72.39 cm, 28.5 in |
| Net Weight | 30.00 kg, 66.14 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Retractable Downdraft |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 11 |
| Ventilation Details | |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Venting | Exterior |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
This 30-inch retractable downdraft ventilation system rises 13.5 inches to help filter steam from tall stockpots, and remains flush with the cooking surface when not in use. The 585 CFM Motor Class* ventilation system has the power to provide effective venting for most cooktops or ranges. The system is reversible to help fit in the cabinet space under the vent. *Performance varies based on installation.
Image Features

13.5" Rise
Enhances overall capture above the cooktop (BR)for more effective venting, particularly over tall stockpots.

30" Retractable Downdraft System
This 30-inch retractable downdraft vent rises 13.5 inches to help filter steam from tall stockpots, and remains flush with the cooking surface when not in use. The 585 CFM Motor Class ventilation system has the power to provide effective venting for most cooktops. The vent system is reversible to help fit in the cabinet space under the vent.

65,000 BTU Rating
Allows for installation above most 36 or 30-inch cooktops, including some commercial-style cooking surfaces.

Mesh Filters
Help keep the kitchen environment fresh and also provide proper filtration of grease and odors to help reduce contact with ceilings and countertops.

Retractable Downdraft Design
Provides a sleek, integrated ventilation solution by remaining flush with the countertop until needed, then rising high above the cooktop surface when turned on.
Features
4-Speed Slide Control
- Makes it easy to select and adjust fan speed depending on your ventilation requirements.
Retractable Downdraft Design
- Provides a sleek, integrated ventilation solution by remaining flush with the countertop until needed, then rising high above the cooktop surface when turned on.
585 CFM Interior-Mounted Pro Motor
- Helps capture smoke, grease and odors from the cooking surface below for everything from simmering to high temperature cooking techniques like pan searing and stir-frying so you can experiment with confidence.
Dishwasher-Safe Premium Mesh Filter
- Help keep the kitchen environment fresh and also provide proper filtration of grease and odors to help reduce contact with ceilings and countertops.
13.5 Inch Rise
- Enhances overall capture above the cooktop for more effective venting, particularly over tall stockpots.
Reversible Motor Box
- Lets you create versatile installation options by allowing the motor box to be installed on either side of the downdraft to free up the space beneath the cooking surface.
65K BTU Threshold
- Allows for installation above most 36 or 30-inch cooktops, including some commercial-style cooking surfaces.
Reversible Motor Box
- Lets you create versatile installation options by allowing the motor box to be installed on either side of the downdraft to free up the space beneath the cooking surface
Additional Features
- Automatic Turn On
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KXD4630YSS |
| GTIN14: | 883049222417 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
















