| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Gross Weight | 25.72 kg, 56-7/10 lbs |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Net Weight | 20.00 kg, 44-9/100 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Ventilation Details | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Mount |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Type | Electronic Touch |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Gross Weight | 25.72 kg, 56-7/10 lbs |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Net Weight | 20.00 kg, 44-9/100 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Ventilation Details | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Mount |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Type | Electronic Touch |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
This 3-speed vent hood has power to effectively vent an output of up to 65K BTUs. Auto speed sensing keeps the vent at the proper fan speed by sensing the amount of heat coming from the cooktop. This 30-inch wall-mount canopy hood has both LED and halogen lights to brighten almost any work area.
Image Features

Automatic Turn On
Provides intuitive assistance to help keep smoke and steam from building up in the kitchen. If the hood's sensor detects high-heat cooking on multiple burners while the controls are off, it will automatically turn on the fan and set it to Power Boost.

Perimeter Ventilation
Pairs with any 30-inch and 36-inch range or cooktop with a total burner output up to 65,000 BTU

Power Boost Function
Assists high-heat cooking by activating maximum fan speed for five minutes to help quickly clear smoke and steam. This function turns on automatically if the hood's sensor detects high-heat cooking on multiple burners and can also be activated manually.
Features
- 4-Speed Electronic Glass Touch Control
- Power Boost Function
- Auto Speed Setting
- Automatic Turn On
- Removable Filters
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KVWB600DSS |
| GTIN14: | 883049328195 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
KITCHENAID 585 Cfm 30 Inch Wall Mounted Range Hood Stainless Steel KVWB600DSS
- SKU-0000030447
- Model #KVWB600DSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | F |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Damage to frame | Salvage |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | KITCHENAID |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | KVWB600DSS |
| UPC/GTIN | 883049328195 |
| Capacity | 585.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 30 |
| Height | 24 5/8 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Gross Weight | 25.72 kg, 56-7/10 lbs |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Net Weight | 20.00 kg, 44-9/100 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Ventilation Details | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Mount |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Type | Electronic Touch |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Gross Weight | 25.72 kg, 56-7/10 lbs |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Net Weight | 20.00 kg, 44-9/100 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Ventilation Details | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| CFM Motor Class | 585 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 15.24 cm, 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Details | |
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Mount |
| Material | Stainless Steel |
| Controls | |
| Control Type | Electronic Touch |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
This 3-speed vent hood has power to effectively vent an output of up to 65K BTUs. Auto speed sensing keeps the vent at the proper fan speed by sensing the amount of heat coming from the cooktop. This 30-inch wall-mount canopy hood has both LED and halogen lights to brighten almost any work area.
Image Features

Automatic Turn On
Provides intuitive assistance to help keep smoke and steam from building up in the kitchen. If the hood's sensor detects high-heat cooking on multiple burners while the controls are off, it will automatically turn on the fan and set it to Power Boost.

Perimeter Ventilation
Pairs with any 30-inch and 36-inch range or cooktop with a total burner output up to 65,000 BTU

Power Boost Function
Assists high-heat cooking by activating maximum fan speed for five minutes to help quickly clear smoke and steam. This function turns on automatically if the hood's sensor detects high-heat cooking on multiple burners and can also be activated manually.
Features
- 4-Speed Electronic Glass Touch Control
- Power Boost Function
- Auto Speed Setting
- Automatic Turn On
- Removable Filters
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KVWB600DSS |
| GTIN14: | 883049328195 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |















