| Specifications | |
| Dimensions | |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Width | 76.20 cm, 30.0 in |
| Certifications | |
| Hood Type | Wall Mount |
| Size | 76.20 cm, 30 in |
| UL | UL |
| Details | |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Ventilation System | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| Blower Type | Centrifugal |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 6 |
| Duct Type | Round |
| Filters | Dishwasher-Safe Grease Filters |
| Number of Speeds | 3 |
| Sound Max Speed | 65.0 |
| Sound Max Speed Sones | 5-2/5 |
| Sound Min Speed Sones | 1-1/2 |
| Sound Min Speed dBA | 49-1/2 |
This 3-speed vent hood has power to effectively vent an output of up to 65K BTUs. Auto speed sensing keeps the vent at the proper fan speed by sensing the amount of heat coming from the cooktop. This 30-inch wall-mount canopy hood has both LED and halogen lights to brighten almost any work area.
Image Features

Perimeter Ventilation
Increases ventilation system efficiency by pulling air from the edges of the hood and speeding up the movement of air at the center, allowing it to efficiently handle up to a 65K BTU total output.

LED Task Lights
Provide extra lighting over the cooking surface to help in the cooking process.

Halogen Night Lights
Enhances the style of the ventilation system by providing soft, accent lighting in the kitchen.

3-Speed Electronic Glass Touch Control with Boost Function (10 Min.)
Provides electronic operation with visual feedback on settings and selections. Enhances performance when using high-temperature cooking techniques by providing a timed, short burst of high-speed ventilation to effectively filter steam, grease, and odors from the air.
Features
- Perimeter Ventilation
- Increases ventilation system efficiency by pulling air from the edges of the hood and speeding up the movement of air at the center, allowing it to efficiently handle up to a 65K BTU total output.
- LED Task Lights
- Provide extra lighting over the cooking surface to help in the cooking process.
- Halogen Night Lights
- Enhances the style of the ventilation system by providing soft, accent lighting in the kitchen.
- 3-Speed Electronic Glass Touch Control with Boost Function (10 Min.)
- Provides electronic operation with visual feedback on settings and selections. Enhances performance when using high-temperature cooking techniques by providing a timed, short burst of high-speed ventilation to effectively filter steam, grease, and odors from the air.
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KVWB600DBS |
| GTIN14: | 883049364957 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Kitchenaid 600 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Black - KVWB600DBS
- SKU-0000017227
- Model #KVWB600DBS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Imperfections | Surface Scratches |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | KITCHENAID |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | KVWB600DBS |
| UPC/GTIN | 883049364957 |
| Capacity | 5.8000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 19 45/64 |
| Width | 30 |
| Height | 38 3/4 |
| Specifications | |
| Dimensions | |
| Depth | 50.01 cm, 19-11/16 in |
| Height | 62.55 cm, 24-5/8 in |
| Width | 76.20 cm, 30.0 in |
| Certifications | |
| Hood Type | Wall Mount |
| Size | 76.20 cm, 30 in |
| UL | UL |
| Details | |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | Halogen |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Ventilation System | |
| Auto Function | Auto On and Speed Adjust |
| Blower Type | Centrifugal |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 6 |
| Duct Type | Round |
| Filters | Dishwasher-Safe Grease Filters |
| Number of Speeds | 3 |
| Sound Max Speed | 65.0 |
| Sound Max Speed Sones | 5-2/5 |
| Sound Min Speed Sones | 1-1/2 |
| Sound Min Speed dBA | 49-1/2 |
This 3-speed vent hood has power to effectively vent an output of up to 65K BTUs. Auto speed sensing keeps the vent at the proper fan speed by sensing the amount of heat coming from the cooktop. This 30-inch wall-mount canopy hood has both LED and halogen lights to brighten almost any work area.
Image Features

Perimeter Ventilation
Increases ventilation system efficiency by pulling air from the edges of the hood and speeding up the movement of air at the center, allowing it to efficiently handle up to a 65K BTU total output.

LED Task Lights
Provide extra lighting over the cooking surface to help in the cooking process.

Halogen Night Lights
Enhances the style of the ventilation system by providing soft, accent lighting in the kitchen.

3-Speed Electronic Glass Touch Control with Boost Function (10 Min.)
Provides electronic operation with visual feedback on settings and selections. Enhances performance when using high-temperature cooking techniques by providing a timed, short burst of high-speed ventilation to effectively filter steam, grease, and odors from the air.
Features
- Perimeter Ventilation
- Increases ventilation system efficiency by pulling air from the edges of the hood and speeding up the movement of air at the center, allowing it to efficiently handle up to a 65K BTU total output.
- LED Task Lights
- Provide extra lighting over the cooking surface to help in the cooking process.
- Halogen Night Lights
- Enhances the style of the ventilation system by providing soft, accent lighting in the kitchen.
- 3-Speed Electronic Glass Touch Control with Boost Function (10 Min.)
- Provides electronic operation with visual feedback on settings and selections. Enhances performance when using high-temperature cooking techniques by providing a timed, short burst of high-speed ventilation to effectively filter steam, grease, and odors from the air.
Item Attributes
| Brand Code: | KITCHENAID |
|---|---|
| Part Number: | KVWB600DBS |
| GTIN14: | 883049364957 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
























