| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | CondenserCare, ControlLock, CustomPGM, DrumCare, DrumLight, LessTime, MoreTime, PGMSave, RemoteStart, Signal, Wi-Fi, WrinkleCare |
| Drying Levels | Damp Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | Energy Saver, Normal |
| Manual Dry Times | More Time/Less Time |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 4.2 cu.ft. |
| Summary | |
| Matching Washer | WM1455HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
| Energy | |
| CEF | 640 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Vent Type | Ventless |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Graphite Steel (V), White (W) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Heat Pump |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 30 Amps / 208V, 30 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
| Dimensions | |
| Product (WxHxD) | 24" x 33 1/2" x 26 3/8" |
| Weight (Carton) | 134.5 lbs |
| Weight (Product) | 127.9 lbs |
| Warranty & UPC | |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231027977 |
Generous Capacity that Fits Your SpaceAt 24″ wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it’s loaded with all the latest featuresLG’s innovative HeatPump(TM)Save Half Your Energy with Every Dryer Load*Unlike other ventless dryers, it extracts moisture and recycles it for more energy- efficient drying.Auto Condenser care
Image Features

Eliminate the guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.

Generous Capacity that Fits Your Space
At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Features
- Eliminate the guesswork with Sensor Dry
- A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.
- Smooth, Quiet Performance
- Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
- Win the War on Wrinkles
- Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
- Generous Capacity that Fits Your Space
- At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
- Measure First, Order Right.
- Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLHC1455W |
| GTIN14: | 048231027977 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
LG 24-Inch Front Load Electric Dryer 4.2 Cu. Ft. - DLHC1455W
- SKU-0000038657
- Model #DLHC1455W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Front Lower Panel Scratches | Top Panel Chip | Side Dent | Does Not Affect Functionality |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DLHC1455W |
| UPC/GTIN | 048231027977 |
| Capacity | 4.2000 |
| Color | White |
| Depth | 26 3/8 |
| Width | 24 |
| Height | 33 1/2 |
| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | CondenserCare, ControlLock, CustomPGM, DrumCare, DrumLight, LessTime, MoreTime, PGMSave, RemoteStart, Signal, Wi-Fi, WrinkleCare |
| Drying Levels | Damp Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | Energy Saver, Normal |
| Manual Dry Times | More Time/Less Time |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 4.2 cu.ft. |
| Summary | |
| Matching Washer | WM1455HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
| Energy | |
| CEF | 640 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Vent Type | Ventless |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Graphite Steel (V), White (W) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Heat Pump |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 30 Amps / 208V, 30 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
| Dimensions | |
| Product (WxHxD) | 24" x 33 1/2" x 26 3/8" |
| Weight (Carton) | 134.5 lbs |
| Weight (Product) | 127.9 lbs |
| Warranty & UPC | |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231027977 |
Generous Capacity that Fits Your SpaceAt 24″ wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it’s loaded with all the latest featuresLG’s innovative HeatPump(TM)Save Half Your Energy with Every Dryer Load*Unlike other ventless dryers, it extracts moisture and recycles it for more energy- efficient drying.Auto Condenser care
Image Features

Eliminate the guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.

Generous Capacity that Fits Your Space
At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Features
- Eliminate the guesswork with Sensor Dry
- A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.
- Smooth, Quiet Performance
- Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
- Win the War on Wrinkles
- Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
- Generous Capacity that Fits Your Space
- At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
- Measure First, Order Right.
- Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLHC1455W |
| GTIN14: | 048231027977 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |





















