| Colours | White |
| Product | 27" x 13 5/8" x 25 3/8" (43 7/8" D with door open) |
| Weight (Prdt) lbs. | 53 |
| WDP6W | 195174038284 |
Pedestal Storage DrawerThese sturdy bases elevate your appliances off of the floor by more than a foot for more comfortable loading and unloading. Plenty of storage space will help minimize laundry room clutter.
Features
- Pedestal Storage Drawer
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WDP6W |
| GTIN14: | 195174038284 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
LG 27-Inch Storage Laundry Pedestal White - WDP6W
- SKUI-0000067182
- Model #WDP6W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Pedestal Only |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | WDP6W |
| UPC/GTIN | 195174038284 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | White |
| Depth | 25 3/8 |
| Width | 27 |
| Height | 13 5/8 |
| Colours | White |
| Product | 27" x 13 5/8" x 25 3/8" (43 7/8" D with door open) |
| Weight (Prdt) lbs. | 53 |
| WDP6W | 195174038284 |
Pedestal Storage DrawerThese sturdy bases elevate your appliances off of the floor by more than a foot for more comfortable loading and unloading. Plenty of storage space will help minimize laundry room clutter.
Features
- Pedestal Storage Drawer
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WDP6W |
| GTIN14: | 195174038284 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |










