| Accessories | |
| Broiler pan & Grid | Yes |
| Appearance | |
| Handle Type | Curved Bar |
| Capacity | |
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.7 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 4.7 cu.ft. |
| Cooktop | |
| Burner Simmer / BTU - Center | 1 |
| Power Levels | 8 |
| Controls | |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33" x 57" x 30" |
| Cut-Out (WxHxD) | 28 5/8" x 51 15/16" x 23 1/2" |
| Exterior (WxHxD) | 29-3/4"(W) x 52-1/16"(H) x 23-3/8"(D) |
| Shipping Weight (lbs) | 303 lbs |
| Product Weight (lbs) | 270 lbs |
| Lower Oven Features | |
| # of lights | 5 |
| Bake Element | 2500 W |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| Broil Element | 2,500 watts inner / 1,500 watts outer |
| Oven Features | |
| Convection (Watt) | 2,000 watts (Sheath heater) |
| Convection Conversion | Yes |
| Favorites menu | 3 (1. Bread, 2. Meat, 3. Chicken) |
| Proof | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Variable broil | Yes |
| Variable cleaning time | Yes |
| Variable warm | Yes |
| Power/Ratings | |
| Electric Supply | 120/240 VAC,120/208 VAC |
| Max. Amp Load | 34.2a |
| Rating | 8.2kw |
| Summary | |
| Type | Double Wall Oven |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Upper Oven Features | |
| Bake Element | 2500 W |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| Broil Element | 2,500 watts inner / 1,500 watts outer |
| Broil element pass | 4 |
| No. of Rack Positions | 8 |
| Warranty/UPC | |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048232336535 |
LG, Finish: Stainless Steel
Image Features

Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.

PrintProof(R) Stainless Steel Finish
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.

ThinQ Care Helps Keep Your Appliances Running Smoothly
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your smartphone to help keep your LG smart appliances running smoothly.

Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean(R) button, and let the oven do the work in just 10 minutes-without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.
Features
- Get the ThinQ(R) app to access smart features and ThinQ Care(TM) alerts
- 9.4 cu. ft. Total Capacity (4.7 cu. ft. upper/lower)
- True convection delivers more even cooking on every rack plus browned, crispy textures
- Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean(R) cycle or use self-clean for a deep clean
- The blue porcelain-enamel interior offers a distinctive look and easy visibility inside the oven
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | LWD3063ST |
| GTIN14: | 048232336535 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
LG 30-Inch Electric Double Wall Oven Stainless Steel - LWD3063ST
- SKU-0000031448
- Model #LWD3063ST
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Indentation Bottom Door Right Side | Dent Top Door Right Side | Indentation Top Door Left Bottom\ |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | LWD3063ST |
| UPC/GTIN | 048232336535 |
| Capacity | 4.7000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 3/8 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 52 1/16 |
| Accessories | |
| Broiler pan & Grid | Yes |
| Appearance | |
| Handle Type | Curved Bar |
| Capacity | |
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.7 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 4.7 cu.ft. |
| Cooktop | |
| Burner Simmer / BTU - Center | 1 |
| Power Levels | 8 |
| Controls | |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33" x 57" x 30" |
| Cut-Out (WxHxD) | 28 5/8" x 51 15/16" x 23 1/2" |
| Exterior (WxHxD) | 29-3/4"(W) x 52-1/16"(H) x 23-3/8"(D) |
| Shipping Weight (lbs) | 303 lbs |
| Product Weight (lbs) | 270 lbs |
| Lower Oven Features | |
| # of lights | 5 |
| Bake Element | 2500 W |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| Broil Element | 2,500 watts inner / 1,500 watts outer |
| Oven Features | |
| Convection (Watt) | 2,000 watts (Sheath heater) |
| Convection Conversion | Yes |
| Favorites menu | 3 (1. Bread, 2. Meat, 3. Chicken) |
| Proof | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Variable broil | Yes |
| Variable cleaning time | Yes |
| Variable warm | Yes |
| Power/Ratings | |
| Electric Supply | 120/240 VAC,120/208 VAC |
| Max. Amp Load | 34.2a |
| Rating | 8.2kw |
| Summary | |
| Type | Double Wall Oven |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Upper Oven Features | |
| Bake Element | 2500 W |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| Broil Element | 2,500 watts inner / 1,500 watts outer |
| Broil element pass | 4 |
| No. of Rack Positions | 8 |
| Warranty/UPC | |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048232336535 |
LG, Finish: Stainless Steel
Image Features

Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.

PrintProof(R) Stainless Steel Finish
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.

ThinQ Care Helps Keep Your Appliances Running Smoothly
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your smartphone to help keep your LG smart appliances running smoothly.

Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean(R) button, and let the oven do the work in just 10 minutes-without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.
Features
- Get the ThinQ(R) app to access smart features and ThinQ Care(TM) alerts
- 9.4 cu. ft. Total Capacity (4.7 cu. ft. upper/lower)
- True convection delivers more even cooking on every rack plus browned, crispy textures
- Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean(R) cycle or use self-clean for a deep clean
- The blue porcelain-enamel interior offers a distinctive look and easy visibility inside the oven
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | LWD3063ST |
| GTIN14: | 048232336535 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |



















