| Accessories | |
| Heavy Duty Rack | 4 |
| Offset Rack | 2 |
| Appearance | |
| Handle Type | |
| All Available Colors | PrintProof® Black Stainless Steel, PrintProof® Stainless Steel |
| PrintProof™ Finish | Yes |
| Capacity | |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 2 cu.ft. |
| Cooktop | |
| No. of Grates | 400 |
| Controls | |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Control Location | Bottom |
| Control Type | SmoothTouch™ |
| Cooking Complete Reminder | Beeper |
| Display | White, LED Scrolling, 2 lines |
| Kitchen Timer | Yes |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Cavity (WxHxD) | 21 15/16" x 11 3/16" x 14 9/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 7/8" x 16 7/16" x 15 7/8" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 21 1/16" x 20 9/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 73.8 lbs |
| Features | |
| Turntable Diameter (in.) | 14.2" |
| Lighting | |
| Exterior Lighting | Halogen |
| Interior Lighting | LED Lighting |
| Oven Features | |
| Output (Watts) Microwave | 1050w |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® |
| Power/Ratings | |
| Amps / Watts | 15A/1800W |
| Volts | 120/60 |
| Summary | |
| Series | LG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Venting System | |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Vent Grille Type | Hidden |
| Warranty/UPC | |
| Parts and Labor | 1 Year Parts & Labor |
| Magnetron | 5 Years |
| UPC | 048231342094 |
LG Electronics, Print Proof Black Stainless Steel Fixture
Image Features

Cook Smart with Sensor Technology
No more "Is it done yet?" guesswork. Humidity-sensing technology determines when food is cooked and automatically turns off the microwave to help prevent over or undercooking your food.

6 Auto Cook Settings
Make it tasty and make it easy by selecting one of the 6 Auto Cook settings. Choose from Auto Defrost, Soften, Melt, Simmer, Steam Cook, or Kids Meal.

Seamless, Modern Design
Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on both style and practicality. The WideView(TM) window offers a modern point of view and the intuitive SmoothTouch(TM) glass controls complete the look while providing effortless operation, with just a touch of a finger.

Easy Upkeep with PrintProof(R) Finish
LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real life in style.

Sync with your LG Smart Range or Cooktop
Connect your compatible Wi-Fi enabled LG microwave and range or cooktop via the ThinQ(R) app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent and light will automatically turn on and off when your cooktop is turned on and off, so you won't have to lift a finger while cooking.

Meal Prep is a Scan Away
LG ThinQ's scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode on the ready-made meal via the ThinQ(R) app to remotely set the cooking time and power level on the microwave.

EasyClean(R) Interior
Spills? Splatters? Don't sweat it. LG's EasyClean(R) Interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn't have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth-no chemicals, no scrubbing, no problem.
Features
- Cook Smart with Sensor Technology
- No more "Is it done yet?" guesswork. Humidity-sensing technology determines when food is cooked and automatically turns off the microwave to help prevent over or undercooking your food.
- 6 Auto Cook Settings
- Make it tasty and make it easy by selecting one of the 6 Auto Cook settings. Choose from Auto Defrost, Soften, Melt, Simmer, Steam Cook, or Kids Meal.
- Seamless, Modern Design
- Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on both style and practicality. The WideView(TM) window offers a modern point of view and the intuitive SmoothTouch(TM) glass controls complete the look while providing effortless operation, with just a touch of a finger.
- Easy Upkeep with PrintProof(R) Finish
- LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real life in style.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your microwave's settings remotely, sync the light and vent with your smart LG range or cooktop, send cooking instructions to the microwave with scan-to-cook , and more. Learn more.
- Sync with your LG Smart Range or Cooktop
- Connect your compatible Wi-Fi enabled LG microwave and range or cooktop via the ThinQ(R) app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent and light will automatically turn on and off when your cooktop is turned on and off, so you won't have to lift a finger while cooking.
- Meal Prep is a Scan Away
- LG ThinQ's scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode on the ready-made meal via the ThinQ(R) app to remotely set the cooking time and power level on the microwave.
- EasyClean(R) Interior
- Spills? Splatters? Don't sweat it. LG's EasyClean(R) Interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn't have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth-no chemicals, no scrubbing, no problem.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | MVEL2033D |
| GTIN14: | 048231342094 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
LG 30-Inch Over-the-Range Microwave Printproof™ Black Stainless Steel 2 Cu. Ft. - MVEL2033D
- SKU-0000025208
- Model #MVEL2033D
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor ding front door |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | MVEL2033D |
| UPC/GTIN | 048231342094 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 15 7/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 16 7/16 |
| Accessories | |
| Heavy Duty Rack | 4 |
| Offset Rack | 2 |
| Appearance | |
| Handle Type | |
| All Available Colors | PrintProof® Black Stainless Steel, PrintProof® Stainless Steel |
| PrintProof™ Finish | Yes |
| Capacity | |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 2 cu.ft. |
| Cooktop | |
| No. of Grates | 400 |
| Controls | |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Control Location | Bottom |
| Control Type | SmoothTouch™ |
| Cooking Complete Reminder | Beeper |
| Display | White, LED Scrolling, 2 lines |
| Kitchen Timer | Yes |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Cavity (WxHxD) | 21 15/16" x 11 3/16" x 14 9/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 7/8" x 16 7/16" x 15 7/8" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 21 1/16" x 20 9/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 73.8 lbs |
| Features | |
| Turntable Diameter (in.) | 14.2" |
| Lighting | |
| Exterior Lighting | Halogen |
| Interior Lighting | LED Lighting |
| Oven Features | |
| Output (Watts) Microwave | 1050w |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® |
| Power/Ratings | |
| Amps / Watts | 15A/1800W |
| Volts | 120/60 |
| Summary | |
| Series | LG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Venting System | |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Vent Grille Type | Hidden |
| Warranty/UPC | |
| Parts and Labor | 1 Year Parts & Labor |
| Magnetron | 5 Years |
| UPC | 048231342094 |
LG Electronics, Print Proof Black Stainless Steel Fixture
Image Features

Cook Smart with Sensor Technology
No more "Is it done yet?" guesswork. Humidity-sensing technology determines when food is cooked and automatically turns off the microwave to help prevent over or undercooking your food.

6 Auto Cook Settings
Make it tasty and make it easy by selecting one of the 6 Auto Cook settings. Choose from Auto Defrost, Soften, Melt, Simmer, Steam Cook, or Kids Meal.

Seamless, Modern Design
Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on both style and practicality. The WideView(TM) window offers a modern point of view and the intuitive SmoothTouch(TM) glass controls complete the look while providing effortless operation, with just a touch of a finger.

Easy Upkeep with PrintProof(R) Finish
LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real life in style.

Sync with your LG Smart Range or Cooktop
Connect your compatible Wi-Fi enabled LG microwave and range or cooktop via the ThinQ(R) app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent and light will automatically turn on and off when your cooktop is turned on and off, so you won't have to lift a finger while cooking.

Meal Prep is a Scan Away
LG ThinQ's scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode on the ready-made meal via the ThinQ(R) app to remotely set the cooking time and power level on the microwave.

EasyClean(R) Interior
Spills? Splatters? Don't sweat it. LG's EasyClean(R) Interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn't have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth-no chemicals, no scrubbing, no problem.
Features
- Cook Smart with Sensor Technology
- No more "Is it done yet?" guesswork. Humidity-sensing technology determines when food is cooked and automatically turns off the microwave to help prevent over or undercooking your food.
- 6 Auto Cook Settings
- Make it tasty and make it easy by selecting one of the 6 Auto Cook settings. Choose from Auto Defrost, Soften, Melt, Simmer, Steam Cook, or Kids Meal.
- Seamless, Modern Design
- Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on both style and practicality. The WideView(TM) window offers a modern point of view and the intuitive SmoothTouch(TM) glass controls complete the look while providing effortless operation, with just a touch of a finger.
- Easy Upkeep with PrintProof(R) Finish
- LG's PrintProof(R) fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real life in style.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your microwave's settings remotely, sync the light and vent with your smart LG range or cooktop, send cooking instructions to the microwave with scan-to-cook , and more. Learn more.
- Sync with your LG Smart Range or Cooktop
- Connect your compatible Wi-Fi enabled LG microwave and range or cooktop via the ThinQ(R) app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent and light will automatically turn on and off when your cooktop is turned on and off, so you won't have to lift a finger while cooking.
- Meal Prep is a Scan Away
- LG ThinQ's scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode on the ready-made meal via the ThinQ(R) app to remotely set the cooking time and power level on the microwave.
- EasyClean(R) Interior
- Spills? Splatters? Don't sweat it. LG's EasyClean(R) Interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn't have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth-no chemicals, no scrubbing, no problem.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | MVEL2033D |
| GTIN14: | 048231342094 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |















