| Accessories | |
| Broiler pan | No |
| Cooktop Cream/Cleaner | Yes |
| Griddle Plate | No |
| Meat Probe | No |
| Spray Bottle | No |
| Appearance | |
| All Available Colors | Clear Glass, Black Print |
| Handle/Knobs | No |
| Knobs | No |
| PrintProof™ Finish | No |
| Cooktop | |
| Cooktop Burner Type | Induction |
| No. of Burners | 5 |
| Controls | |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Control Type | Glass Touch |
| Display | 7" TFT-LCD |
| Kitchen Timer | Yes |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 39 59/64" x 5 63/64" x 24 51/64" |
| Cut-Out (WxHxD) | 34 3/8" x 5 5/8"x 19 13/16" |
| Product (WxHxD) | 36 5/8" x 3 9/16" x 21 1/16" |
| Shipping Weight (lbs) | lb 54.5000 |
| Product Weight (lbs) | lb 48.0600 |
| Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Power/Ratings | |
| Energy Star® Certified | Yes |
| Amp at 208V / 240V | 41.6A / 44.4A |
| kW at 208V / 240V | 8650W / 10650W |
| Energy Requirements | 208V/240V 60Hz |
| Summary | |
| LG STUDIO | Yes |
| Series | LG STUDIO |
| Type | 36" Induction Cooktop |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Warranty/UPC | |
| Parts & Labor | 2 Years |
| UPC | 195174074664 |
Go ahead. Get the upgrade. Because with LG STUDIO’s sleek induction cooktop with 5 elements which includes a Flex Cooking Zone, you won’t just entertain-you’ll wow. Induction elements offer speed heating, precision and responsiveness, to boil water super-fast or turn down to a gentle simmer. When meal plans change, your cooktop can, too. The Flex Zone lets you combine the two left elements into a single larger element to accommodate different sizes and shapes of cookware, while the dual zone center burner offers multiple sizes and power settings in one for easy convenience.
Image Features
Flexible 2-in-1 Dual Burner
LG STUDIO brings the power with a 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element - or activate them both for easy convenience.
Power at Your fingertips - But Never Hot to the Touch
Get faster, more precise cooking performance with LG STUDIO's induction cooktop with five powerful burners and a 7" LCD touch display. Learn more about induction cooking here.
Induction Technology for Power and Precision
Get faster, more precise cooking performance with LG STUDIO's induction cooktop with five powerful burners and a 7" LCD touch display.
Go Big with Cooking Power from Cool Induction
LG STUDIO brings the power with a 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element - or activate them both for easy convenience.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
The ThinQ app 1 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your cooktop remotely, sync it with your smart LG hood or over-the-range microwave to auto-activate the light and vent, and more. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Options Galore, Seen in Full Color
A few simple touches activate your cooktop for quick operation without confusion on an impressive LCD touch display. The look is sleek and contemporary - and it's even easy to clean.
Features
Flex Zone
- Combine the left two induction elements into one to accommodate different sizes and shapes of cookware. Need more power Simply activate boost to bump up each element's wattage whenever you need it.
Dual Zone Burner
- LG STUDIO brings the power with a 4,900 to 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element-or activate them both for easy convenience. For even shorter boiling time, use the boost function for more power.
Power & Precision
- Discover the upgrade of induction elements-speed heating, precision and responsiveness to boil water super-fast or gently simmer.
ThinQ® Smart Features
- LG Smart Sync - connect with your wi-fi enabled LG STUDIO over-the-range microwave oven or hood to automatically turn the fan and lights on for a seamless cooking experience.
Style & Design
- Flush Installation elevates your kitchen with the seamless, built-in look you love. 7" LCD Touch Screen - activate your cooktop with a few simple touches for quick operation with no confusion using the impressive LCD touch display.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | CBIS3618BE |
| GTIN14: | 195174074664 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
LG 36-Inch 5-Burner Induction Cooktop Black - CBIS3618BE
- SKU-0000039387
- Model #CBIS3618BE
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Chip On Glass Bottom Left Corner | Imperfection Highlighted In Photo | Brand New | Factory Plastic Still Covering Cooktop Glass |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CBIS3618BE |
| UPC/GTIN | 195174074664 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/16 |
| Width | 36 5/8 |
| Height | 3 9/16 |
| Accessories | |
| Broiler pan | No |
| Cooktop Cream/Cleaner | Yes |
| Griddle Plate | No |
| Meat Probe | No |
| Spray Bottle | No |
| Appearance | |
| All Available Colors | Clear Glass, Black Print |
| Handle/Knobs | No |
| Knobs | No |
| PrintProof™ Finish | No |
| Cooktop | |
| Cooktop Burner Type | Induction |
| No. of Burners | 5 |
| Controls | |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Control Type | Glass Touch |
| Display | 7" TFT-LCD |
| Kitchen Timer | Yes |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 39 59/64" x 5 63/64" x 24 51/64" |
| Cut-Out (WxHxD) | 34 3/8" x 5 5/8"x 19 13/16" |
| Product (WxHxD) | 36 5/8" x 3 9/16" x 21 1/16" |
| Shipping Weight (lbs) | lb 54.5000 |
| Product Weight (lbs) | lb 48.0600 |
| Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Power/Ratings | |
| Energy Star® Certified | Yes |
| Amp at 208V / 240V | 41.6A / 44.4A |
| kW at 208V / 240V | 8650W / 10650W |
| Energy Requirements | 208V/240V 60Hz |
| Summary | |
| LG STUDIO | Yes |
| Series | LG STUDIO |
| Type | 36" Induction Cooktop |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Warranty/UPC | |
| Parts & Labor | 2 Years |
| UPC | 195174074664 |
Go ahead. Get the upgrade. Because with LG STUDIO’s sleek induction cooktop with 5 elements which includes a Flex Cooking Zone, you won’t just entertain-you’ll wow. Induction elements offer speed heating, precision and responsiveness, to boil water super-fast or turn down to a gentle simmer. When meal plans change, your cooktop can, too. The Flex Zone lets you combine the two left elements into a single larger element to accommodate different sizes and shapes of cookware, while the dual zone center burner offers multiple sizes and power settings in one for easy convenience.
Image Features
Flexible 2-in-1 Dual Burner
LG STUDIO brings the power with a 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element - or activate them both for easy convenience.
Power at Your fingertips - But Never Hot to the Touch
Get faster, more precise cooking performance with LG STUDIO's induction cooktop with five powerful burners and a 7" LCD touch display. Learn more about induction cooking here.
Induction Technology for Power and Precision
Get faster, more precise cooking performance with LG STUDIO's induction cooktop with five powerful burners and a 7" LCD touch display.
Go Big with Cooking Power from Cool Induction
LG STUDIO brings the power with a 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element - or activate them both for easy convenience.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
The ThinQ app 1 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your cooktop remotely, sync it with your smart LG hood or over-the-range microwave to auto-activate the light and vent, and more. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Options Galore, Seen in Full Color
A few simple touches activate your cooktop for quick operation without confusion on an impressive LCD touch display. The look is sleek and contemporary - and it's even easy to clean.
Features
Flex Zone
- Combine the left two induction elements into one to accommodate different sizes and shapes of cookware. Need more power Simply activate boost to bump up each element's wattage whenever you need it.
Dual Zone Burner
- LG STUDIO brings the power with a 4,900 to 6,000 watt dual center induction burner. Switch between its largest or smallest element-or activate them both for easy convenience. For even shorter boiling time, use the boost function for more power.
Power & Precision
- Discover the upgrade of induction elements-speed heating, precision and responsiveness to boil water super-fast or gently simmer.
ThinQ® Smart Features
- LG Smart Sync - connect with your wi-fi enabled LG STUDIO over-the-range microwave oven or hood to automatically turn the fan and lights on for a seamless cooking experience.
Style & Design
- Flush Installation elevates your kitchen with the seamless, built-in look you love. 7" LCD Touch Screen - activate your cooktop with a few simple touches for quick operation with no confusion using the impressive LCD touch display.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | CBIS3618BE |
| GTIN14: | 195174074664 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |











