| Series | LG |
| Matching Electric Dryer | DLEX6500B |
| Colour | Black Steel |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| IMEF | 2.92 |
| No. of Programs | 25 |
| AI DD™ | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
| TrueBalance® Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| ThinQ Care | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| NeveRust® Stainless Steel Drum | Yes |
| Control Panel | Painted Steel (One unit) |
| Door/Rim | Glass/Shiny Rose Gold |
| All Available Colours | Black Steel |
| Ratings | UL Listed |
| Type | Electric |
| Pedestal | WDP6B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 33 1/8" |
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 42 1/8" x 34 1/4" |
| Parts & Labour | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
Save Time & Simplify Laundry DayExpand the limits of your laundry room with the ThinQ(R) app. Remote start your washer or dryer, select a cycle, monitor energy consumption, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. Compatible with Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.
Image Features

AI DD(R) Built-In Intelligence
Built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then automatically select the right wash motions, temperatures and more for advanced fabric care.

Power Clean Big Loads in 30 Minutes
5 powerful jets spray clothes from multiple angles for a complete clean in under 30 minutes.

Wash Two Loads at The Same Time
Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick(R) Pedestal Washer. (LG SideKick(R) Sold Separately)

Simply. Brilliant.
The modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.

Information at Every Turn
The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.

Touch Button Control Panel
Streamlined controls feature an LED Touch Button Panel that's as easy on the eyes as it is to use.

Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain and plastic, stainless steel tub and lifters avoid chips that snag on and ruin clothing.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your phone to help keep your LG smart appliances running smoothly. 3

Get It All Done In Less Time
Mega Capacity (5.0 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.

Smart Pairing
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Features
- Top Rated by Consumer Reports
- See how LG Front Load Washers were rated on reliability, performance, and energy & water efficiency. 4 SEE RATINGS CHARTS
- Power Clean Big Loads in 30 Minutes
- 5 powerful jets spray clothes from multiple angles for a complete clean in under 30 minutes (for 10lb. load).
- Wash Two Loads at The Same Time
- Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick (R) Pedestal Washer. (LG SideKick(R) Sold Separately)
- Simply. Brilliant.
- The modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.
- Information at Every Turn
- The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.
- Touch Button Control Panel
- Streamlined controls feature an LED Touch Button Panel that's as easy on the eyes as it is to use.
- Smooth Surface Helps Prevent Snags
- Unlike porcelain and plastic, stainless steel tub and lifters avoid chips that snag on and ruin clothing.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app 3 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your washer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help you keep them running smoothly. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
- Get It All Done In Less Time
- Mega Capacity (5.0 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
- Smart Pairing
- With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.
- Measure First, Order Right.
- Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WM6500HBA |
| GTIN14: | 195174052921 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |
LG 27-Inch Front Load Washer 5 Cu. Ft. - WM6500HBA
- SKU-0000032705
- Model #WM6500HBA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Scratches & Scuffs On Door O-Ring |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | WM6500HBA |
| UPC/GTIN | 195174052921 |
| Capacity | 5.8000 |
| Color | Black Steel |
| Depth | 33 1/8 |
| Width | 27 |
| Height | 39 |
| Series | LG |
| Matching Electric Dryer | DLEX6500B |
| Colour | Black Steel |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| IMEF | 2.92 |
| No. of Programs | 25 |
| AI DD™ | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
| TrueBalance® Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| ThinQ Care | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| NeveRust® Stainless Steel Drum | Yes |
| Control Panel | Painted Steel (One unit) |
| Door/Rim | Glass/Shiny Rose Gold |
| All Available Colours | Black Steel |
| Ratings | UL Listed |
| Type | Electric |
| Pedestal | WDP6B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 33 1/8" |
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 42 1/8" x 34 1/4" |
| Parts & Labour | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
Save Time & Simplify Laundry DayExpand the limits of your laundry room with the ThinQ(R) app. Remote start your washer or dryer, select a cycle, monitor energy consumption, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. Compatible with Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.
Image Features

AI DD(R) Built-In Intelligence
Built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then automatically select the right wash motions, temperatures and more for advanced fabric care.

Power Clean Big Loads in 30 Minutes
5 powerful jets spray clothes from multiple angles for a complete clean in under 30 minutes.

Wash Two Loads at The Same Time
Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick(R) Pedestal Washer. (LG SideKick(R) Sold Separately)

Simply. Brilliant.
The modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.

Information at Every Turn
The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.

Touch Button Control Panel
Streamlined controls feature an LED Touch Button Panel that's as easy on the eyes as it is to use.

Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain and plastic, stainless steel tub and lifters avoid chips that snag on and ruin clothing.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your phone to help keep your LG smart appliances running smoothly. 3

Get It All Done In Less Time
Mega Capacity (5.0 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.

Smart Pairing
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Features
- Top Rated by Consumer Reports
- See how LG Front Load Washers were rated on reliability, performance, and energy & water efficiency. 4 SEE RATINGS CHARTS
- Power Clean Big Loads in 30 Minutes
- 5 powerful jets spray clothes from multiple angles for a complete clean in under 30 minutes (for 10lb. load).
- Wash Two Loads at The Same Time
- Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick (R) Pedestal Washer. (LG SideKick(R) Sold Separately)
- Simply. Brilliant.
- The modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.
- Information at Every Turn
- The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.
- Touch Button Control Panel
- Streamlined controls feature an LED Touch Button Panel that's as easy on the eyes as it is to use.
- Smooth Surface Helps Prevent Snags
- Unlike porcelain and plastic, stainless steel tub and lifters avoid chips that snag on and ruin clothing.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app 3 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your washer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help you keep them running smoothly. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
- Get It All Done In Less Time
- Mega Capacity (5.0 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
- Smart Pairing
- With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.
- Measure First, Order Right.
- Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WM6500HBA |
| GTIN14: | 195174052921 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |






















