| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 cu.ft. |
| Electric | Yes |
| Type | Radiant |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 1200 (6") |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" / 6" Dual, 3200W UltraHeat™ |
| Center (Warming Zone) | 100 (7") |
| Broil Element (Watt) | Sheath 4200 / 6 Pass |
| Oven Modes | Bake, Broil, Easy Clean, Keep Warm |
| EasyClean® | Yes (10 min) |
| No. of Rack Positions | 7 |
| Door Lock | No |
| Type | Storage |
| Cooktop Control Type | Front Control Knobs |
| Display | White LED |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Timed Cook | Yes |
| Cooking Complete Reminder Volume | Beeper (Hi, Lo, Off) |
| Certified Sabbath Mode | Yes |
| All Available Colours | Stainless Steel |
| Handle | Stainless Steel |
| Cooktop Trim | Black Porcelain |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Works with | Google Assistant & Amazon Alexa |
| 3rd Party Recipe App | Sidechef, Innit, Drop |
| Shipping Weight (lbs) | 181 |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Overall Height (in) | 46 1/2" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Amp Rating at 208V | 47.3A |
| KW Rating at 208V | 9.8KW |
| Required Power Supply (amp) | 40A |
| Standard Rack | 2 |
| Parts & Labor | 1 Year |
| LREL6321S (Stainless Steel) | 048231341417 |
| LG STUDIO | No |
| Freestanding | Yes |
| No. of Oven | Single |
Stay ConnectedWith the ThinQ(R) app, you check on dishes from the comfort of your couch by monitoring cooking mode and remaining. You can even use voice commands since it works with the Google Assistant, Amazon Alexa, SideChef and Innit.A Clean Oven in Just 10 MinutesGot 10 minutes? In three easy steps and 10 quick minutes your oven can be sparkling clean, all without strong chemical fumes or high heat*. Simply spray the oven interior with water, press EasyClean(R) and then in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime.Watch the Full MovieLG’s Fastest Boiling BurnersUltraHeat(TM) Elements With 3200 watts, these dual cooktop elements are LG’s most powerful, bringing liquids to a boil faster than you ever thought possible. Now you can spend less time waiting and more time enjoying your meal.Sleek And Professional DesignAre you passionate about cooking and design? This range delivers both. It’s sleek, professional look with luxurious black stainless steel will dress up any kitchen, while its large capacity, powerful burners and smart features will help you take on almost any dish you can imagine. A range like this makes it possible for you to explore new cooking realms you never imagined possibleBuilt-In Peace of MindThe Smart Diagnosis(TM) feature helps the service center diagnose problems you may have over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Image Features

Flexible 2-in-1 Elements for your Cookware
With two versatile cook top elements, you can use the right cookware for your food.

Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.

A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
Use the ThinQ(R) app to remotely start/stop the oven, set timers, and check on your appliance from anywhere. Simply speak to control your appliance with Alexa or Google Assistant. Plus, with scan-to-cook technology and LG Smart Cooking Partners, you can send cooking instructions straight to your oven by simply scanning the barcode on the package of ready-made meals , or by selecting one of the thousands of recipes in the app.
Features
- Get the ThinQ(R) app to access smart features and ThinQ Care(TM) alerts
- 6.3 cu ft. Large Capacity
- 2-in-1 dual elements let you adjust the size to accommodate different sizes of cookware
- Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean(R) cycle
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | LREL6321S |
| GTIN14: | 048231341417 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
LG 30-Inch Front Control Electric Range Stainless Steel - LREL6321S
- SKU-0000039164
- Model #LREL6321S
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Indentation Control Panel |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | LREL6321S |
| UPC/GTIN | 048231341417 |
| Capacity | 6.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 28 7/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 46 1/2 |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 cu.ft. |
| Electric | Yes |
| Type | Radiant |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 1200 (6") |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" / 6" Dual, 3200W UltraHeat™ |
| Center (Warming Zone) | 100 (7") |
| Broil Element (Watt) | Sheath 4200 / 6 Pass |
| Oven Modes | Bake, Broil, Easy Clean, Keep Warm |
| EasyClean® | Yes (10 min) |
| No. of Rack Positions | 7 |
| Door Lock | No |
| Type | Storage |
| Cooktop Control Type | Front Control Knobs |
| Display | White LED |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Timed Cook | Yes |
| Cooking Complete Reminder Volume | Beeper (Hi, Lo, Off) |
| Certified Sabbath Mode | Yes |
| All Available Colours | Stainless Steel |
| Handle | Stainless Steel |
| Cooktop Trim | Black Porcelain |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Works with | Google Assistant & Amazon Alexa |
| 3rd Party Recipe App | Sidechef, Innit, Drop |
| Shipping Weight (lbs) | 181 |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Overall Height (in) | 46 1/2" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Amp Rating at 208V | 47.3A |
| KW Rating at 208V | 9.8KW |
| Required Power Supply (amp) | 40A |
| Standard Rack | 2 |
| Parts & Labor | 1 Year |
| LREL6321S (Stainless Steel) | 048231341417 |
| LG STUDIO | No |
| Freestanding | Yes |
| No. of Oven | Single |
Stay ConnectedWith the ThinQ(R) app, you check on dishes from the comfort of your couch by monitoring cooking mode and remaining. You can even use voice commands since it works with the Google Assistant, Amazon Alexa, SideChef and Innit.A Clean Oven in Just 10 MinutesGot 10 minutes? In three easy steps and 10 quick minutes your oven can be sparkling clean, all without strong chemical fumes or high heat*. Simply spray the oven interior with water, press EasyClean(R) and then in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime.Watch the Full MovieLG’s Fastest Boiling BurnersUltraHeat(TM) Elements With 3200 watts, these dual cooktop elements are LG’s most powerful, bringing liquids to a boil faster than you ever thought possible. Now you can spend less time waiting and more time enjoying your meal.Sleek And Professional DesignAre you passionate about cooking and design? This range delivers both. It’s sleek, professional look with luxurious black stainless steel will dress up any kitchen, while its large capacity, powerful burners and smart features will help you take on almost any dish you can imagine. A range like this makes it possible for you to explore new cooking realms you never imagined possibleBuilt-In Peace of MindThe Smart Diagnosis(TM) feature helps the service center diagnose problems you may have over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Image Features

Flexible 2-in-1 Elements for your Cookware
With two versatile cook top elements, you can use the right cookware for your food.

Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.

A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
Use the ThinQ(R) app to remotely start/stop the oven, set timers, and check on your appliance from anywhere. Simply speak to control your appliance with Alexa or Google Assistant. Plus, with scan-to-cook technology and LG Smart Cooking Partners, you can send cooking instructions straight to your oven by simply scanning the barcode on the package of ready-made meals , or by selecting one of the thousands of recipes in the app.
Features
- Get the ThinQ(R) app to access smart features and ThinQ Care(TM) alerts
- 6.3 cu ft. Large Capacity
- 2-in-1 dual elements let you adjust the size to accommodate different sizes of cookware
- Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean(R) cycle
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | LREL6321S |
| GTIN14: | 048231341417 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |























