| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | Antibacterial, SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Sportswear, Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal, Small Load |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Remote Start, TurboSteam®, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
| Summary | |
| Product Color | White |
| Matching Washer | WM4200HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX4200W |
| Gas Dryer Option | DLGX4201W |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
| Energy | |
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Black Steel , White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 120/208V, 60Hz, 23A |
| Ratings | CSA Listed |
| Options/Accessories | |
| LP Conversion Kit | N/A |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Dimensions | |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Weight (Carton) | 142.6 lbs |
| Weight (Product) | 125.3 lbs |
| Width | 27" |
| Warranty & UPC | |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231028417 |
LG’s TrueSteam: LG’s TrueSteam technology generates real steam to reduce wrinkles and odors while killing germs and still being gentle on all items.
Sensor Dry System: LG’s Sensor Dry System measures the moisture and humidity levels during a cycle and can adjust drying time making sure the job gets done right every time.
Image Features

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Steam Refresh Clothes in Between Washes
Refresh instantly1 with TurboSteam(TM) that generates steam penetrating deep into fabrics.

Reversible Door for More Installation Options
When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.

Premium Looks Designed to Last
Sleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by chrome or rose gold accents. 2

FlowSense(TM) Duct Clogging and Clean Filter Indicators
Know when it's time to clean ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.

More Style, Less Space
LG closet-depth dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large Capacity (7.4 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
Features
- 7.4 cu. ft. capacity meets the needs of most homes
- 14 cycles and 5 temperature settings provide plenty of options to tackle the job
- Turn knob and touch controls are easy to use
- Product is Energy Star qualified
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLEX4200W |
| GTIN14: | 048231028417 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
LG 27-Inch Front Load Electric Dryer 7.4 Cu. Ft. - DLEX4200W
- SKU-0000032626
- Model #DLEX4200W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Damage To Right Side Body | Fully Functional |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DLEX4200W |
| UPC/GTIN | 048231028417 |
| Capacity | 7.4000 |
| Color | White |
| Depth | 30 1/8 |
| Width | 27 |
| Height | 39 |
| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | Antibacterial, SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Sportswear, Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal, Small Load |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Remote Start, TurboSteam®, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
| Summary | |
| Product Color | White |
| Matching Washer | WM4200HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX4200W |
| Gas Dryer Option | DLGX4201W |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
| Energy | |
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Black Steel , White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 120/208V, 60Hz, 23A |
| Ratings | CSA Listed |
| Options/Accessories | |
| LP Conversion Kit | N/A |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Dimensions | |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Weight (Carton) | 142.6 lbs |
| Weight (Product) | 125.3 lbs |
| Width | 27" |
| Warranty & UPC | |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231028417 |
LG’s TrueSteam: LG’s TrueSteam technology generates real steam to reduce wrinkles and odors while killing germs and still being gentle on all items.
Sensor Dry System: LG’s Sensor Dry System measures the moisture and humidity levels during a cycle and can adjust drying time making sure the job gets done right every time.
Image Features

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Steam Refresh Clothes in Between Washes
Refresh instantly1 with TurboSteam(TM) that generates steam penetrating deep into fabrics.

Reversible Door for More Installation Options
When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.

Premium Looks Designed to Last
Sleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by chrome or rose gold accents. 2

FlowSense(TM) Duct Clogging and Clean Filter Indicators
Know when it's time to clean ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.

More Style, Less Space
LG closet-depth dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large Capacity (7.4 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
Features
- 7.4 cu. ft. capacity meets the needs of most homes
- 14 cycles and 5 temperature settings provide plenty of options to tackle the job
- Turn knob and touch controls are easy to use
- Product is Energy Star qualified
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLEX4200W |
| GTIN14: | 048231028417 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |



















