| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 12 |
| Dryer Programs | Antibacterial, SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, TurboSteam®, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
| Summary | |
| Product Color | White |
| Matching Washer | WM4000HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX4000W |
| Gas Dryer Option | DLGX4001W |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
| Energy | |
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Black Steel , White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 11.5A |
| Ratings | CSA Listed |
| Options/Accessories | |
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Dimensions | |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Weight (Carton) | 155 lbs |
| Weight (Product) | 139.34 lbs |
| Width | 27" |
| Warranty & UPC | |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231028387 |
LG, White
Image Features

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
Features
- Smooth, Quiet Performance
- Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
- Win the War on Wrinkles
- Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
- Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
- AI technology selects optimal wash or dry settings. Washer can auto-select a compatible drying cycle.
- Reversible Door for More Installation Options
- When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLGX4001W |
| GTIN14: | 048231028387 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
LG 27-Inch Front Load Gas Dryer 7.4 Cu. Ft. - DLGX4001W
- SKU-0000033603
- Model #DLGX4001W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Scuffs & Scratches |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DLGX4001W |
| UPC/GTIN | 048231028387 |
| Capacity | 7.4000 |
| Color | White |
| Depth | 30 1/8 |
| Width | 27 |
| Height | 39 |
| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 12 |
| Dryer Programs | Antibacterial, SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, TurboSteam®, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
| Summary | |
| Product Color | White |
| Matching Washer | WM4000HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX4000W |
| Gas Dryer Option | DLGX4001W |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
| Energy | |
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Black Steel , White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 11.5A |
| Ratings | CSA Listed |
| Options/Accessories | |
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
| Dimensions | |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Weight (Carton) | 155 lbs |
| Weight (Product) | 139.34 lbs |
| Width | 27" |
| Warranty & UPC | |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231028387 |
LG, White
Image Features

Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.

Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
Features
- Smooth, Quiet Performance
- Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
- Win the War on Wrinkles
- Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
- A Smarter Home Starts with the LG ThinQ(R) App
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
- Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
- AI technology selects optimal wash or dry settings. Washer can auto-select a compatible drying cycle.
- Reversible Door for More Installation Options
- When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLGX4001W |
| GTIN14: | 048231028387 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |





















