| Series | LG |
| Vent Type | Vented |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Sensor Dry | Yes |
| Colour | Black Steel |
| LCD Display | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| No. of Programs | 23 |
| No. of Options | 11 |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min(Every 10 Min) |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Smart Diagnosis™ | Yes |
| NFC Tag On Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| NeveRust® Stainless Steel Drum | Yes |
| Door | Tempered Glass Door |
| Ratings | CSA Listed |
| Vent Type | Vented |
| Pedestal | WDP6B |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Carton (WxHxD) | 29 5/8" x 43 5/16" x 31 9/16" |
| Weight (Carton) | 135.1 lbs |
| Parts & Labour | 1 Year |
| DLEX6700B | 772454073052 |
Steam Refresh Clothes in Between WashesRefresh instantly* with TurboSteam(R) that generates steam penetrating deep into fabrics.
Image Features

Steam Refresh Clothes in Between Washes
Refresh instantly* with TurboSteam(TM) that generates steam penetrating deep into fabrics.

Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Built-in sensors & AI technology detect fabric texture, load size, and moisture to automatically adjusts drying time - for more advanced fabric care and energy savings.

More Style in Less Space
LG closet-depth dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.

Touch Button Control Panel
Easy on the eyes. Easy to use.

Simply. Brilliant.
The award-winning 5 modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.

Information at Every Turn
The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. Watch the full movie with audio Descriptions watch the full movie

FlowSense(R) Duct Clogging Indicator
Know when it's time to clean the ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your phone to help keep your LG smart appliances running smoothly. 4

Smart Pairing
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.
Features
- 7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity
- TurboSteam(R) Technology
- Built-In Intelligence (AI Fabric Sensor / Smart Pairing(TM) - Dryer)
- ThinQ(R) Technology
- FlowSense(R) Duct Clogging & Lint Filter Indicators
- ENERGY STAR(R) Certified
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLEX6700B |
| GTIN14: | 195174036976 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
LG 7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Dryer With Built In Intelligence Turbosteam DLEX6700B
- SKU-0000032661
- Model #DLEX6700B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Dent Right Side Rear Back |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DLEX6700B |
| UPC/GTIN | 195174036976 |
| Capacity | 7.4000 |
| Color | Black |
| Depth | 30 1/8 |
| Width | 27 |
| Height | 39 |
| Series | LG |
| Vent Type | Vented |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Sensor Dry | Yes |
| Colour | Black Steel |
| LCD Display | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| No. of Programs | 23 |
| No. of Options | 11 |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min(Every 10 Min) |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Smart Diagnosis™ | Yes |
| NFC Tag On Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| NeveRust® Stainless Steel Drum | Yes |
| Door | Tempered Glass Door |
| Ratings | CSA Listed |
| Vent Type | Vented |
| Pedestal | WDP6B |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/8" |
| Carton (WxHxD) | 29 5/8" x 43 5/16" x 31 9/16" |
| Weight (Carton) | 135.1 lbs |
| Parts & Labour | 1 Year |
| DLEX6700B | 772454073052 |
Steam Refresh Clothes in Between WashesRefresh instantly* with TurboSteam(R) that generates steam penetrating deep into fabrics.
Image Features

Steam Refresh Clothes in Between Washes
Refresh instantly* with TurboSteam(TM) that generates steam penetrating deep into fabrics.

Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Built-in sensors & AI technology detect fabric texture, load size, and moisture to automatically adjusts drying time - for more advanced fabric care and energy savings.

More Style in Less Space
LG closet-depth dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.

Touch Button Control Panel
Easy on the eyes. Easy to use.

Simply. Brilliant.
The award-winning 5 modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.

Information at Every Turn
The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. Watch the full movie with audio Descriptions watch the full movie

FlowSense(R) Duct Clogging Indicator
Know when it's time to clean the ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care in the ThinQ(R) app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your phone to help keep your LG smart appliances running smoothly. 4

Smart Pairing
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle , making it the ultimate laundry hack.
Features
- 7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity
- TurboSteam(R) Technology
- Built-In Intelligence (AI Fabric Sensor / Smart Pairing(TM) - Dryer)
- ThinQ(R) Technology
- FlowSense(R) Duct Clogging & Lint Filter Indicators
- ENERGY STAR(R) Certified
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | DLEX6700B |
| GTIN14: | 195174036976 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |





















